adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
05 stycznia 2022
kategoria:
Aktualności
Cechownia
Cechownia

Na terenie dawnej cechowni KWK Saturn w Czeladzi powstaje Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Gotowy jest już projekt koncepcyjny przyszłej wystawy, która wypełni wnętrza remontowanej cechowni.

W ostatnich miesiącach pracownicy Muzeum Saturn współpracowali z przedstawicielami firmy Adventrue Multimedialne Muzea nad projektem koncepcyjnym wystawy stałej, która ma wypełnić wnętrza rewitalizowanej właśnie cechowni. Planowana ekspozycja poświęcona zostanie historii i rozwoju górnictwa węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim oraz etosowi i codzienności pracy górniczej.

Zgodnie z naszymi wytycznymi, wystawa wykorzystując techniki multimedialne i interaktywne, w nietuzinkowy i bardzo atrakcyjny sposób przedstawiać będzie historię czeladzkiego i zagłębiowskiego górnictwa oraz pokazywać ciężka pracę górników - mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Muzeum na miarę Guido

Tym samym nasze muzeum dołączy do grona najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. – Staniemy się oprócz Zabrza i tamtejszej muzealnej kopalni Guido jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, przedstawiającym górniczą przeszłość Zagłębia. Wiemy już na przykładzie takich państw, jak Francja, Anglia, Belgia czy Niemcy, gdzie górnictwo zlikwidowano wiele lat temu, że muzea tego typu cieszą się ogromnym powodzeniem. Mieszkańcy tamtych państw chcą bowiem poznać, znaną z opowiadań swoich przodków, górniczą przeszłość tamtych regionów i zobaczyć, jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonywali ich rodzice, dziadowie czy pradziadowie - podkreśla burmistrz.

Jestem przekonany, że podobnie będzie u nas i nie tylko turyści z innych stron Polski, ale także mieszkańcy naszej aglomeracji, a szczególnie młodzież szkolna wraz z nauczycielami, chętnie będą odwiedzać nasze muzeum, które w atrakcyjny sposób pokazywać będzie, jak wyglądała nasza górnicza przeszłość – dodaje.

Kopalnia zabaw” dla najmłodszych

Warto też dodać, że przy rewitalizowanym budynku cechowni powstanie również górniczy plac zabaw dla najmłodszych. – Tak więc w przyszłości, po obejrzeniu atrakcyjnej, także dla najmłodszych, wystawy w cechowni, dzieci będą się mogły pobawić w górników na specjalnym, imitującym kopalnię placu zabaw - przekazał Zbigniew Szaleniec.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry