adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
29 marca 2022
kategoria:
Aktualności
Żydowskie dziedzictwo Sosnowca
Żydowskie dziedzictwo Sosnowca

Muzeum Saturn zaprasza w środę, 30 marca o godz. 17.00, na prelekcję Tomasza Grząślewicza pt. „Żydowskie dziedzictwo Sosnowca”.

Kiedy wraz z powstaniem przygranicznej stacji kolejowej w 1859 roku rozpoczęła się właściwa historia Sosnowca, Żydzi byli wśród pierwszych osadników, którzy przyjechali szukać szczęścia w dynamicznie rozwijającej się osadzie. Zakładali tu banki, otwierali domy ekspedycyjne i budowali okazałe kamienice. Z czasem społeczność żydowska rozwarstwiała się i rosła w siłę: w 1939 roku liczyła około 28 tysięcy ludzi, wśród których byli radni i drobni rzemieślnicy, artyści i kupcy, rabini, bogaci przemysłowcy i biedota miejska. Większość sosnowieckich Żydów zginęła w odległym o niecałe 40 kilometrów Auschwitz.

Ile z dziedzictwa sosnowieckich Żydów przetrwało do naszych czasów? Jakie ślady ich obecności można wciąż znaleźć w budynkach i podwórzach? Czego w Sosnowcu szuka drugie i trzecie pokolenie ich potomków?

O odkrywaniu ważnego wątku historii swojego miasta opowie Tomasz Grząślewicz – tłumacz języka angielskiego i regionalista, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redaktor „Gazety Uniwersyteckiej UŚ” i portalu „I Like Zagłębie”. Organizator spacerów historycznych i literackich w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Jest współautorem publikacji „Śladami Zbigniewa Białasa. Przewodnik literacki po Sosnowcu” (2018) i „Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” (2021). Prowadził także audycję muzyczną na antenie radia Zagłębie FM. Jego główne obszary zainteresowania to tematyka związana z Zagłębiem Dąbrowskim na styku historii i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem literatury i muzyki.

„Przewodnik po żydowskim dziedzictwie Sosnowca”, który w lipcu 2021 roku ukazał się w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, to publikacja, która będzie punktem wyjścia do spotkania.

Źródło: Muzeum Saturn

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry