adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
11 czerwca 2018
kategoria:
Aktualności
Industriada 2018 w GSW "Elektrownia" 

9 czerwca, w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia", na wszystkich miłośników święta Szlaku Zabytków Techniki, czekał specjalnie przygotowany na tę okazję, niezwykły program artystyczny. Tym razem to kobieta wyznaczyła temat przewodni wydarzenia, a wszytkie atrakcje towarzyszące Industriadzie miały z nią ścisły związek.

Podczas festiwalu dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki z przewodnikiem po osiedlach robotniczych, podczas których główny nacisk kładziony był na ukazanie roli kobiet w społeczności kolonii górniczej oraz ich wpływ na warunki życia i dobrobyt rodzin. Nie zabrakło też występów i koncertów, min. zespołu Reggae Machine, którego koncert był niczym eksplozja emocji i dźwięków; grupy dziecięcej Akademii Wyobraźni "Kajune" prezentującej Hip Hop na Saturnie, a w nim kobietę jako źródło inspiracji artystycznych, aż po występ zespołu tanecznego "Misz Masz",  z niezwykle dopracowaną i zachwycającą choreografią, czy Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej, która wygrywając utwory klasyczne, skoczne marsze, a także muzykę filmową, umilała czas wszystkim gościom, odwiedzającym Galerię Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Wiele industrialnych niespodzianek czekało też na licznie przybyłe dzieci. Począwszy od warsztatów muzycznych ("To ludzie tworzą ziemię"), plastyczno-bibułkarskich ("Uwijcie mi rózgę") czy rękodzielniczych ("Wyhaftuj się"), które to dostarczyły mnóstwo zabawy i radości, poprzez Maszynoland - industrialny plac zabaw, dmuchańce oraz zabawy i konkursy. 

Industriadzie towarzyszyła również niezwykła wystawa utalentowanych artystek-kobiet pt. "Zapytaj Mokoszy", prezentująca dzieła malarskie, fotograficzne, graficzne i instalacje, a także wystawa malarstwa intuicyjnego prac grupy "Obsydian" oraz z kolekcji "Barwy Śląska" Stanisława Trefonia, których tematem przewodnim jest kobieta.

Podczas tegorocznego festiwalu, w otoczeniu pięknych murów po byłej Kopalni Saturn, zobaczyć można było niezwykły pokaz mody w wykonaniu Teatru "Gry i ludzie" (duże fantazyjne suknie, stalowe kapelusze, czy elementy ubrania), a wszystko to prezentowane na modelach poruszających się na szczudłach. Posmakować można też było potraw typowej kuchni robotniczej i - tradycyjnie już - zapoznać się z kolportowaną na terenie GSW "Elektrownia" jednodniówką "Na Saturnie", obfitującą w wiele ciekawostek i faktów związanych z istnieniem i działanością  Towarzystwa Górniczo- Przemysłowego "Saturn", w opraciu o temat przewodni "Industria jest kobietą".

Czas w duchu industrialnych przeżyć szybko minął, zwłaszcza, że pogoda dopisała, co tym bardziej zachęciło do wspólnego uczestnictwa w wydarzeniu. Kolejna odsłona Industriady w przyszłym roku - warto jednak pamiętać, że Szlak Zabytków Techniki działa przez cały rok!

  • 1
  • 2

 

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry