adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
30 kwietnia 2024
kategoria:
Aktualności
20 lat Polski w UE
20 lat Polski w UE

1 maja świętujemy 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Gdy w 1997 roku liderzy Europy Zachodniej dali zielone światło dla rozmów akcesyjnych z Polską, przed naszym państwem stanęło wyzwanie dostosowania krajowych norm prawnych do tych obowiązujących w Unii Europejskiej. Polska zadeklarowała, że zamknie rozmowy z Radą Europejską do końca 2002 roku. Po drodze negocjatorzy musieli uzgodnić stanowiska w wielu rozbieżnych kwestiach. Szczególnie dużo trudności sprawiało dojście do porozumienia w obszarze rolnictwa, finansów i budżetu, podatków, polityki regionalnej i polityki strukturalnej.

Podczas szczytu UE w Kopenhadze, 13 grudnia 2002 roku, Polska zamknęła rozmowy o członkostwie. Traktat akcesyjny został następnie przegłosowany w Parlamencie Europejskim i jednogłośnie poparty przez przywódców wszystkich krajów Wspólnoty, zasiadających w Radzie Europejskiej. Następnie ruszył proces ratyfikacji dokumentu przez wszystkie parlamenty narodowe.

Polska stała się członkiem Unii Europejskiej dokładnie o północy 1 maja 2004 roku. Zatem od 20 lat należymy do europejskiej wspólnoty i podzielamy wartości, takie jak godność, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka. Bycie jednym z członków UE wiąże się również z możliwością finansowania wielu rozwojowych inwestycji, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców.

Wcześniej, 16 kwietnia 2003 roku, w Atenach podpisano traktat akcesyjny, który zakończył wieloletnie wysiłki kolejnych polskich rządów. W imieniu Polski pod traktatem podpisali się ówczesny premier Leszek Miller, minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i minister ds. europejskich Danuta Hübner.

Dzień 1 maja 2004 roku był również wielkim świętem radości dla czeladzian. Wystarczy przypomnieć, że w Czeladzi frekwencja w referendum akcesyjnym wynosiła ponad 63%, a za ratyfikacją Traktatu głosowało 87% mieszkańców miasta.

Odtąd Czeladź jest beneficjentem funduszy europejskich i rokrocznie aplikuje o ich przyznanie w ramach ogłaszanych programów. W ciągu 20 lat dofinansowania z Unii Europejskiej sięgnęły wartość bodaj setek milionów złotych. Na każdym kroku, wszystkie najważniejsze inwestycje w mieście sygnowane są unijnymi znakami i informacją o wysokości dotacji. Ponadto Miasto Czeladź pozyskuje również dotacje na tzw. projekty miękkie, np. oświatowe i społeczne. Wiele działań nie byłoby możliwych bez udziału unijnych dofinansowań.

Dzięki temu Czeladź może sobie pozwolić na budowę nowoczesnej infrastruktury drogowej, systemu ścieżek rowerowych, a także rewitalizację terenów zielonych i zabytkowych obiektów pokopalnianych. Ogromne środki przeznaczane były i ciągle są na ochronę środowiska, kształcenie proekologicznych zachowań mieszkańców miasta, walkę ze smogiem i ochronę czystego powietrza.

Oczywiście niełatwe były pierwsze lata procesu transformacji gospodarczej i społecznej. Dzisiaj korzystanie z funduszy europejskich stało się czymś zwyczajnym i oczywistym. I chyba po latach przekonali się o słuszności tego kroku nawet najwięksi sceptycy. Przez ten czas wiele się nauczyliśmy, bo inaczej zaczęliśmy postrzegać rzeczywistość, w jakiej przyszło nam funkcjonować i nasze w niej miejsce.

Przez ostatnie 10 lat Czeladź była wysoko notowana w rankingach gmin pozyskujących fundusze europejskie. – Pamiętam dobrze ten wzruszający dzień 1 maja 2004 roku, kiedy po raz pierwszy w Czeladzi zabrzmiały hymny Polski i Unii Europejskiej, kiedy wokoło łopotały nasze flagi narodowe, flagi Unii Europejskiej i wszystkich państw członkowskich – wspomina burmistrz Zbigniew Szaleniec, który wówczas pełnił funkcję zastępcy burmistrza ds. społecznych.

Z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, 1 maja, na terenie Cechowni odbędzie się „Majówka na Saturnie”. Nie zabraknie atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych mieszkańców miasta. Uczcijmy to ważne dla kraju i naszego miasta święto, bo należy ono do nas wszystkich.

A już 9 czerwca czekają nas kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzmy najlepszych przedstawicieli naszego kraju, którzy przez kolejne pięć lat będą godnie i z rozwagą reprezentować nasz kraj.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry