adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
18 października 2016
kategoria:
Aktualności
Zdjęcia z rekonstrukcji
Zdjęcia z rekonstrukcji

Choć na czeladzkim Rynku - w słoneczne, wczesne popołudnie 15 października - najpierw śmiało ulokował się oddział piechoty pruskiej, a później toczone były ciężkie walki z polskimi ochotnikami powstańczymi z użyciem broni czarnoprochowej, której towarzyszyły ogromny hałas i dym, nie było czego się obawiać -to tylko odbywała się rekonstrukcja faktów historycznych rozgrywających się w naszym mieście przed 210 laty.

Pierwsza w dziejach Czeladzi niepowtarzalna inscenizacja została zorganizowana na pamiątkę zakończonych zwycięsko działań wojskowych wymierzonych przeciw Prusakom na obszarze tzw. Nowego Śląska, w skład którego od 1795 r. wchodziła także Czeladź.

Na inaugurację tego niezwykłego widowiska batalistycznego stawili się prawdziwi pasjonaci czasów napoleońskich, a zarazem główni aktorzy: żołnierze piechoty pruskiej wystawieni przez Kozielskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej oraz grenadierzy z Legii Polsko-Włoskiej zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Fortyfikacji Twierdza Nysa. A ponieważ szczególną była ta okoliczność, że powstanie antypruskie rozpoczęto bez obecności wojsk francuskich, spontanicznie i z dużym zaangażowaniem społecznym na inscenizacji nie mogło zabraknąć również czeladzian. W role naszych antenatów sugestywnie wcielili się pracownicy Muzeum Saturn.

Zdjęcia z rekonstrukcji
 

W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały w kolejności chronologicznej następujące epizody: rozbrajanie stacjonujących w mieście żołnierzy pruskich, wkroczenie oddziału polskich insurgentów, pobór do powstania, pokaz musztry wojskowej, najazd Prusaków na Czeladź, starcie zbrojne, wiwaty na cześć zwycięskich powstańców, defilada.

Żywy plan wywoływał wprawdzie zainteresowanie widzów jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy, ale kulminację osiągnął podczas bezpośredniej potyczki. Dramatyczny przebieg akcji nie pozostawił nikogo obojętnym. Potężny huk wystrzałów z broni palnej, głośne komendy w językach polskim i niemieckim wydawane przez dowódców, dźwięk werbli, ścielące się trupy, jęki rannych opatrywanych przez markietanki w pełni oddawały atmosferę minionej rzeczywistości. Całość zakończyła się uroczystą defiladą wojskową uświetnioną honorową salwą. Dopiero wówczas publiczność miała okazję do bezpośredniego kontaktu z odtwórcami sylwetek żołnierzy, a także oficerów, zachwycając się tak umundurowaniem - zdecydowanie najpiękniejszym kolorystycznie i najmilszym dla oka, jak i uzbrojeniem oraz wyposażeniem.

Plenerowe widowisko komentowane było na bieżąco przez wybitnego znawcę epoki napoleońskiej prof. Dariusza Nawrota, autora najnowszej publikacji wydanej przez Muzeum Saturn i zatytułowanej "Powstanie na Nowym Śląsku w 1806 i 1807 r. U źródeł Zagłębia Dąbrowskiego". Opisującą szeroko okres burzliwych zawirowań politycznych z początku wieku XIX wraz z wątkami odtwarzanymi podczas rekonstrukcji publikację, można nabyć w Muzeum Saturn za jedyne 19,00 zł.

 

 


Zdjęcia z rekonstrukcji
 


Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry