adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA! Informujemy, że w sobotę, 25 maja, Urząd Miasta Czeladź będzie czynny w godz. 7.30-15.30. Zapraszamy!UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
05 lipca 2018
kategoria:
Aktualności
Fragment ciosu Mamuta właściwego 

Fragment górnego siekacza, tzw. ciosu Mamuta właściwego (włochatego), przypadkowo znaleziony niegdyś w Czeladzi, podczas rozładunku piasku podsadzkowego służącego do sporządzania podsadzki hydraulicznej wykorzystywanej następnie do wypełniania wyeksploatowanych wyrobisk górniczych kopalni węgla kamiennego, funkcjonującej wówczas pod nazwą „Czerwona Gwardia”, trafił do Muzeum Saturn, a to dzięki hojności pana Leszka Paluszkiewicza.

Obiekt, ważący 4,65 kg, ma formę długiego na 95 cm, zakrzywionego stożka, o maksymalnej średnicy 7 cm, oderwanego od większej całości. Ekspertyza naukowa przeprowadzona przez prof. dra hab. Łukasza Karwowskiego, z Katedry Geochemii, Mineralogii i Petrografii Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, potwierdziła autentyczność zabytku przyrodniczego. Wykazała ponadto niezbicie, iż przebadany okaz – jako część około 3-metrowego ciosu – należał do wymarłego gatunku słoniowatych z rodziny trąbowców, którego jedynym reprezentantem był Mamut właściwy (włochaty) Mammuthus promigenius. Zwierzę to żyło w okresie zlodowaceń na ziemiach dzisiejszej Polski, w środkowym lub późnym plejstocenie.

Obecnie znalezisko poddawane jest kompleksowym pracom konserwatorskim, po zakończeniu których zostanie wyeksponowane w specjalnej gablocie w Muzeum Saturn.

 Mamut właściwy (włochaty)

 

Źródło: Muzeum Saturn

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry