Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/gospodarka/Ewakuacja/gospodarka/Konsultacje/Informacja-podsumowujaca-przebieg-konsultacji-spolecznych-dot.-projektu-Uchwaly-w-sprawie-wyznaczenia-obszarow-zdegradowanych-i-obszarow-rewitalizacji-na-terenie-Miasta-Czeladz/idn:129
Drukuj grafikę : tak / nie

Informacja podsumowująca przebieg konsultacji społecznych dot. projektu Uchwały w sprawie wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji na terenie Miasta Czeladź

17 lutego 2016
kategoria:
Konsultacje
Miasto Czeladź jest obecnie w trakcie prac przygotowawczych do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2015 - 2023. Pod koniec 2015 roku prowadzone były prace związane z wytypowaniem obszarów kryzysowych i zdegradowanych w Mieście, które miałyby szansę na uzyskanie wsparcia na ich rewitalizację, a tym samym pobudzenie ich rozwoju. Na podstawie badań społecznych, ankiet z mieszkańcami, warsztatów i wywiadów pogłębionych z ekspertami wstępnie wyznaczono cztery obszary kryzysowe, a wśród nich obszary o szczególnym znaczeniu, które należy poddać rewitalizacji i są to: Stare Miasto, Nowe Miasto, Stare Piaski oraz Kolonia Saturn.

 
W dniach 4.01.2016 – 2.02. 2016 odbyły się konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały Rady Miejskiej dotyczącej wyznaczenia obszarów zdegradowanych i obszarów rewitalizacji na terenie Miasta Czeladź.
W ramach konsultacji uwagi można było zgłaszać ustnie lub pisemnie w siedzibie Urzędu Miasta oraz pisemnie poprzez specjalny adres mailowy urzędu: . Dodatkowo w ramach konsultacji odbyły się wywiady z przedstawicielami różnych środowisk, w tym gospodarczego.  
Podczas trwania konsultacji społecznych pojawiła się uwaga dotycząca załączników do projektu Uchwały, a mianowicie braku uregulowania kwestii rewitalizacji Józefowa, ul. Katowicka 58 i okolica. Zgłaszający uwagę uznał, iż wskazany przez niego obszar jest „najbardziej zdegradowanym fragmentem Czeladzi”.

W odpowiedzi na to zgłoszenie informujemy, że:
Diagnoza stanowi jeden z elementów budowy GPR i obejmuje faktyczną analizę danych liczbowych, statystycznych, empirycznych i obserwacji, jak i wywiadów z mieszkańcami, środowiskami lokalnymi.
Tym samym przeprowadzono analizę problemów - przy okazji opracowywania "Strategii rozwiązywania problemów społecznych" i opracowywania GPR oraz wyznaczania obszarów problemowych
i rewitalizowanych.
Zarzut błędów metodologicznych mógłby być zasadny jedynie wówczas, gdyby zespół prowadzący diagnozę i opracowujący GPR nie przestrzegał określonych kanonów i dobrych praktyk pracy socjologicznej, analitycznej, a w szczególności nie przestrzegał procedur zawartych w przepisach krajowych oraz wytycznych dla GPR władz centralnych i regionalnych.
 Jakkolwiek nie kwestionujemy degradacji przestrzennej Józefowa, analiza danych społecznych wykazała, iż łączna liczba występujących tam problemów jest znacząco niższa niż w wyznaczonych ostatecznie
i proponowanych do objęcia rewitalizacją obszarach Stare Miasto, Nowe Miasto, Stare Piaski i Saturn.
Tym samym rzetelna analiza danych społecznych - ze względu na konieczność zastosowania limitów opisanych w ustawie o rewitalizacji  tj. „obszar rewitalizacji nie może być większy niż 20% powierzchni całego Miasta oraz obejmować liczbę ludności większą niż 30% wszystkich mieszkańców” - była podstawą  wyznaczenia takich, a nie innych obszarów.
Nieujęcie obszaru Józefowa w ramach szczególnej interwencji GPR, nie uniemożliwia wdrażania tam społecznych projektów, jakie Gmina zamierza realizować i kierować do środowisk wymagających wsparcia, aktywizacji czy działań włączeniowych i integracyjnych, edukacyjnych czy prozatrudnieniowych, jednakże to w tych obszarach realizowana będzie większość interwencji.

Zgłoszono także uwagę związaną z błędami, jakie pojawiły się w udostępnionych opracowaniach, w tym:  nieprawidłowe określenie jednostek miejskich.
W odpowiedzi na tą uwagę informujemy, iż jednostki miejskie, które zostały wskazane w diagnozie odnoszą się do innego dokumentu strategicznego opracowanego przez Miasto – Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Jednakże zgadzamy się, iż ze względu na brak prawnie określonych jednostek pomocniczych Miasta przyjęte nazewnictwo może nie być dla wszystkich jasne. W związku z powyższym w opracowaniu dodano także informacje o innych, zwyczajowo funkcjonujących nazwach części Miasta.

Ostatnią uwagą, która pojawiła się w opracowaniu było brak uwzględnienia wszystkich połączeń autobusowych w Czeladzi, w tym pominięcie Wojkowic.
W odniesieniu do tej uwagi pragniemy poinformować, iż w opracowaniu pojawia się informacja o bezpośrednich połączeniach autobusowych z innymi miastami, jednakże autorzy skupili się na wskazaniu Miast większych niż Czeladź. Niemniej jednak przedmiotowe połączenie zostało dodane do opracowania.

Odnośnie przeprowadzonych w ramach konsultacji wywiadów:
Respondenci zgodzili się, iż wskazane wstępnie obszary kryzysowe i obszary rewitalizacji mają istotne znaczenie dla Miasta,  a równocześnie są obszarami, które koncentrują w sobie negatywne zjawiska społeczne i gospodarcze. Warto podkreślić, że za szczególnie ważny obszar dla rozwoju Miasta została wskazana Wschodnia Strefa Ekonomiczna.
Po zakończeniu konsultacji społecznych projekt Uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji Miasta Czeladź wraz z załącznikami zostanie przekazany na Sesję Rady Miejskiej do uchwalenia.

 

Ewakuacja

- to natychmiastowa konieczność przemieszczenia ludności z rejonów, w których wystąpiło bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. W tej sytuacji władze lokalne (organizatorzy ewakuacji) poprzez środki masowego przekazu lub radiowozy straży pożarnej i policji powiadomią cię o sposobach jej przeprowadzenia.
Ewakuując się musisz być przygotowany na trzydniową samowystarczalność i mieć ze sobą niezbędne wyposażenie. Czas, w którym powinieneś się ewakuować zależy od rodzaju zagrożenia. Jeśli zagrożenie można monitorować masz zwykle dzień lub dwa na przygotowanie się do ewakuacji. Lecz w większości sytuacji, ewakuującym się starcza czasu jedynie na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Dlatego trzeba być zawczasu przygotowanym.


Planowanie ewakuacji:

• zwróć się do władz lokalnych o plan ewakuacji Twojego obszaru i naucz się przebiegu przewidzianych tam dróg ewakuacji. Jeśli nie posiadasz samochodu uzgodnij zawczasu możliwość swojej ewakuacji z sąsiadami lub władzami lokalnymi;
• omów ze swoją rodziną możliwość i ewentualną konieczność ewakuacji w sytuacji zagrożenia. Zaplanuj, gdzie się udasz jeśli będziesz musiał się samo-ewakuować. Zdecyduj się jak tam się dostaniesz, ustal miejsce;
• ustal miejsce, gdzie Twoja rodzina ma się spotkać jeśli zostaniecie rozdzieleni w sytuacji zagrożenia. Poproś swoich znajomych mieszkających poza obszarem Twojego zamieszkania, by zgodzili się pełnić rolę ?punktu informacyjnego? gdzie odseparowany od rodziny możesz zadzwonić i poinformować, gdzie jesteś i jaka jest Twoja sytuacja;
• dowiedz się, gdzie ewakuowane będą Twoje dzieci, jeśli taka konieczność zajdzie w czasie ich pobytu w szkole;
• zgromadź zestaw rzeczy niezbędnych do ewakuacji: zasilane bateriami radio, latarki, zapasowe baterie, żywność, wodę i odzieży. Pamiętaj, że czasami trzeba się ewakuować w ciągu kilku minut;
• jeśli jest konieczność ewakuacji napełnij bak swego samochodu. Stacje benzynowe mogą być zamknięte w czasie katastrofy;
Co robić jeśli otrzymasz informację o ewakuacji:
słuchaj stale bateryjnie zasilanego radia i realizuj przekazywane tą drogą instrukcje. Jeśli zagrożenie związane jest z uwolnieniem się niebezpiecznych substancji chemicznych ewakuuj się natychmiast:
wykorzystuj zalecane drogi ewakuacji;
• nie korzystaj ze skrótów , ponieważ mogą być one zablokowane;
• bądź uważny i nie przejeżdżaj przez obszary zalane;
• trzymaj się z dala od zerwanych linii elektrycznych;
W innych przypadkach na ogół zdążysz przed wyjazdem wykonać następujące czynności:
• zabrać zapasy: wody, żywności, ubrania, dokumenty, polisy ubezpieczeniowe i pieniądze;
• zabezpieczyć dom. Zamknąć okna, wyłączyć z kontaktów urządzenia elektryczne;
• zamknąć główny zawór wody i wyłącznik prądu i gazu;
poinformować rodzinę, gdzie się udajesz;