Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Unijne-wsparcie-dla-transformacji/idn:4469
Drukuj grafikę : tak / nie

Unijne wsparcie dla transformacji

02 grudnia 2024
kategoria:
Aktualności
Burmistrz Zbigniew Szaleniec
Burmistrz Zbigniew Szaleniec

2 grudnia w sali marmurowej budynku Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych dla beneficjentów działania 10.24 FESL - „Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji”.

Burmistrz Zbigniew Szaleniec oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi Aneta Jóźwin-Rybska odebrali list z rąk członka Zarządu Województwa Śląskiego, Rafała Adamczyka.

— Gratuluję uzyskania dofinansowania na projekt realizowany w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To znaczące osiągnięcie, ale również ogromne wyzwanie. Życzę powodzenia i wytrwałości w realizacji wyznaczonych celów, kolejnych sukcesów oraz satysfakcji z podejmowanych działań. Wierzę, że dzięki Państwa zaangażowaniu i determinacji projekt przyniesie wiele pozytywnych efektów, poprawiając jakość życia wielu osób — podkreślił Rafał Adamczyk.

Proces sprawiedliwej transformacji

W gronie beneficjentów znalazło się kilkadziesiąt miast oraz instytucji z terenu województwa śląskiego. W sumie na realizację 70 projektów wzmacniających proces sprawiedliwej transformacji przekazano 159 mln złotych.

Środki kierowane są wyłącznie do projektów, które są zgodne z założeniami Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030. Mowa o projektach zakładających: wsparcie rodzin pracowników branży górniczej i pracowników przedsiębiorstw powiązanych z górnictwem oraz społeczności lokalnych, które w największym stopniu zostaną dotknięte procesem transformacji, działania na rzecz poprawy jakości życia oraz zwiększania aktywności społecznej, zawodowej, obywatelskiej społeczności objętych procesem sprawiedliwej transformacji i realizację programów integracji społecznej, lokalnych paktów na rzecz sprawiedliwej transformacji dla mieszkańców podregionów górniczych, w tym związanych z oddolnymi inicjatywami społeczności lokalnej, mającymi na celu poprawę jakości życia w procesie przechodzenia przez zieloną i cyfrową transformację

Są to m.in. programy, działania i inicjatywy lokalne służące poprawie jakości życia, rozwojowi aktywności społecznej i akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej z wykorzystaniem potencjału lokalnego.

Od czeladzkiej transformacji do międzypokoleniowej reaktywacji

Jednym z nagrodzonych projektów jest inicjatywa „Od czeladzkiej transformacji do międzypokoleniowej reaktywacji”, realizowana przez Miasto Czeladź i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czeladzi. Całkowita wartość projektu wynosi 4 389 090,00 zł.

Głównym celem projektu jest wspieranie integracji społecznej, aktywizacja mieszkańców oraz budowanie poczucia tożsamości lokalnej. W ramach działań planowane są inicjatywy rozwijające aktywność społeczną oraz przygotowujące do akceptacji procesów transformacji i zmian klimatycznych. Uczestnicy projektu wezmą udział w międzypokoleniowych działaniach, które mają poprawić jakość życia, zwiększyć świadomość ekologiczną, edukacyjną i kulturalną, a także wspierać rozwój i integrację mieszkańców.

 Beneficjenci unijnego wsparcia dla transformacji