Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Tablica-ku-pamieci-Piotra-Pawla-Dehnela/idn:2081/pics/_galerie/466/mini/img_9014.jpg
Drukuj grafikę : tak / nie

Tablica ku pamięci Piotra Pawła Dehnela

12 listopada 2019
kategoria:
Aktualności
 Tablica ku pamięci Piotra Pawła Dehnela

Tablicę pamiątkową, wzniesioną z inicjatyty Muzeum Saturn, odsłonięto w piątek, 8 listopada. W uroczystości uczestniczyli m.in.: burmistrz Zbigniew Szaleniec, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, dyrektor Muzeum Satun Iwona Szaleniec wraz z pracownikami instytucji, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Bożena Podgórska, radna Rady Miejskiej w Czeladzi Barbara Strzelecka, ks. kan. Jarosław Wolski, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi. Wyjątkowego charakteru nadała wydarzeniu obecność pocztów sztandarowych Miasta Czeladź, Harcerskiego Kręgu Seniorów oraz Związku Emerytów Kopalni "Saturn", a także Górniczej Orkiestry Dętej z kapelmistrzem Józefem Marczyńskim na czele. W charakterze gościa honorowego wystąpiła prawnuczka Piotra Dehnela, która specjalnie na tę okoliczność przyjechała z Warszawy.

Piotr Dehnel działacz niepodległościowy, konspirator znany pod pseudonimem „Strychnina”, zaprzyjaźniony z komendantem Józefem Piłsudskim, późniejszym Marszałkiem i Naczelnikiem Państwa, przez ponad 40 lat związany był z naszym miastem, a dzisiaj patronuje głównej ulicy pokopalnianego osiedla. Zorganizował w Czeladzi punkt przerzutu przez granicę emisariuszy, broni i materiałów konspiracyjnych. Dostarczał materiały wybuchowe dla bojówek Organizacji Bojowej PPS. 

Przez kilka lat Dehnel sprawował funkcję niepisanego dowódcy tajnego przejścia granicznego, którym przedostawali się m.in. Józef Piłsudski, Aleksandra Piłsudska ps. „Wanda”, Walery Sławek, Piotr Nasiłowski i Tomasz Arciszewski ps. „Szymon”. Przemycił również pieniądze pochodzące z napadu na carski pociąg w Bezdanach.

Cieszący się powszechnym uznaniem i szacunkiem zmarł w lutym 1939 roku. 80 lat po śmierci Piotra Pawła Dehnela na najstarszej czeladzkiej nekropolii, w pobliżu miejsca gdzie spoczęły jego doczesne szczątki, stanęła tablica pamiątkowa.

  • 1
  • 2