Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Srodki-europejskie-dla-SP2-i-SP5/idn:4309
Drukuj grafikę : tak / nie

Środki europejskie dla SP2 i SP5

08 sierpnia 2024
kategoria:
Aktualności
Wręczenie listów gratulacyjnych
Wręczenie listów gratulacyjnych

W czwartek, 8 sierpnia, w Sali Sejmu Śląskiego odbyło się uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych beneficjentom, którzy otrzymali dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 w zakresie Działania 6.2 Kształcenie ogólne.

Miasto Czeladź reprezentował zastępca burmistrza ds. społecznych Andrzej Mentel oraz beneficjenci, którzy otrzymali środki - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Marta Świderek oraz zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 Agnieszka Kacperek.

Listy wręczył członek zarządu województwa śląskiego Rafał Adamczyk oraz dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Jarosław Wesołowski.

W ramach naboru złożonych zostało 219 wniosków, z czego 139 wniosków spełniło kryteria wyboru projektów oraz uzyskało wymaganą liczbę punktów i decyzją zarządu województwa zostało rekomendowanych do dofinansowania. Łącznie otrzymały dofinansowanie na kwotę ponad 100 mln złotych.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej otrzymała dofinansowania w kwocie 406 295,96 zł na realizację projektu „Kształtujemy umiejętności - pokonujemy bariery”. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskiej Macierzy Szkolnej otrzymała 286 780,55 zł na realizację projektu „Szkoła na Piątkę!”.

„Kształtujemy umiejętności - pokonujemy bariery” w SP2

Głównym celem projektu „Kształtujemy umiejętności - pokonujemy bariery” realizowanego w SP2, w okresie od 1.09.2024 r. do 31.08.2025 r. jest podniesienie poziomu nauczania i bezpośrednie wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tej placówce u 109 uczniów.

Realizacja celu będzie się odbywała poprzez: wyrównywanie braków edukacyjnych u uczniów mających specyficzne trudności w nauce, uczniów z niewystarczającymi kompetencjami matematycznymi, językowymi, kompetencjami społeczno-emocjonalnymi, logopedycznymi, uczniów objętych pomocą pedagogiczno-psychologiczną, a także w zakresie uczenia się oraz rozwijania kompetencji kluczowych u uczniów szczególnie uzdolnionych (matematycznie, językowo i przyrodniczo).

Projekt będzie realizowany przez dodatkowe godziny ze specjalistami i nauczycielami przedmiotów. Działania te zostaną przeprowadzone za pomocą nowatorskich metod pracy dydaktyczno-wychowawczej w powiązaniu z wykorzystaniem sprzętu ICT oraz nowoczesnych pomocy dydaktycznych, w które zostanie doposażona szkoła.

„Szkoła na piątkę!” w SP5

Głównym celem projektu pn. „Szkoła na piątkę!” jest objęcie specjalistycznym wsparciem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym przede wszystkim: uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, opinie o specyficznych trudnościach w uczeniu się, uczniów uzdolnionych, uczniów przejawiających deficyty w obszarze umiejętności społecznych, nadpobudliwości psychoruchowej, koncentracji uwagi i skupienia się, uczniów z doświadczeniami migracyjnymi i uchodźczymi, uczniów przejawiających problemy wychowawcze, rówieśnicze jak również emocjonalne.

Realizacja projektu pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych, umożliwienie rozwoju osobistego, włączenie w życie społeczne, poprawę relacji i komunikacji, wskazanie alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów, a także integrację, rozwój tolerancji i otwartości na wszelkie odmienności.

Ponad to w ramach projektu wsparciem zostaną objęci także rodzice w zakresie umiejętności skutecznej komunikacji z dzieckiem oraz relacji rodzinnych, jak również kadra pedagogiczna szkoły w obszarze działań indywidualizujących proces kształcenia, ujednolicenia wiedzy i umiejętności w obszarze pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, uczniami uzdolnionymi, a także z doświadczeniami migracyjnymi/uchodźczymi.