Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Odslonieto-tablice-upamietniajaca-Stanislawa-Boguckiego/idn:4009
Drukuj grafikę : tak / nie

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Boguckiego

27 listopada 2023
kategoria:
Aktualności
Odsłonięcie tablicy
Odsłonięcie tablicy

W poniedziałek, 27 listopada, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy memoratywnej przywołującej na pamięć tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się 26 listopada 1943 r., a których ofiarami było siedmiu mieszkańców Czeladzi oraz Piasków.

W poniedziałek w samo południe przy skrzyżowaniu ulic Niwa i Boguckiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Boguckiego. W wydarzeniu udział wzięli: zastępca burmistrza do spraw społecznych Beata Zawiła, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej Arkadiusz Rybak, delegacje Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, Harcerskiego Kręgu Seniorów, kadeci z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Czeladzi wraz z wychowawczyniami, mieszkańcy Czeladzi. Szczególnymi uczestnikami uroczystości byli potomkowie jednej z ofiar - Stanisława Wojciechowskiego – syn Marian Wojciechowski z rodziną. Aktu odsłonięcia tablicy dokonali wiceburmistrz Beata Zawiła oraz Jerzy Zawada i Marian Wojciechowski.

Pamięć o Stanisławie Boguckim

19 listopada 1943 r. w gospodzie znajdującej się w Strzemieszycach Małych wieczór spędzało trzech niemieckich żandarmów. Około godziny 20.00 opuścili lokal i wkrótce potem zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców. Padły strzały z bliskiej odległości, w efekcie których zginął jeden z żandarmów nazwiskiem Bergman. W odwecie za jego śmierć 26 listopada w Strzemieszycach Wielkich pojawili się Niemcy. Przywieźli ze sobą 11 aresztantów, w większości dotąd przetrzymywanych w Policyjnym Więzieniu Zastępczym w Mysłowicach. Na łąki strzemieszyckie zagoniono niemal 1000 mieszkańców, którzy mieli przyglądać się publicznej egzekucji. Przez powieszenie zginęli czeladzianie: Stanisław Bogucki, Stanisław Faska, Jan Janusiński, Władysław Pobiega, Jan Sopalak, Stanisław Wojciechowski, Józef Wójcik.

Ulica Stanisława Boguckiego, dotąd stanowiąca część ul. Niwa pojawiła się w przestrzeni miasta w 1973 r. Z inicjatywy jej długoletniego mieszkańca, miłośnika historii Czeladzi i społecznika Jerzego Zawady ponad dekadę temu pojawiła się stosowna tablica przedstawiająca postać Stanisława Boguckiego. Oparła się jednak destrukcyjnemu wpływowi czasu, dlatego w jej miejscu pojawiła się nowa, ufundowana przez Miasto Czeladź i przypominająca zarazem nazwiska wszystkich ofiar tego pamiętnego dnia przed 80 laty.

  • 1
  • 2