Szanowny mieszkańcu,
Obowiązek meldunkowy!
Każdy, kto mieszka w Polsce, powinien pamiętać o tym, że jest obowiązek meldunkowy. Oznacza to, że każdy, kto przebywa pod jakimś adresem, powinien się zameldować – do wyboru jest meldunek na pobyt stały lub na pobyt czasowy.
Obowiązek meldunkowy dotyczy zarówno obywateli polskich, jak i obcokrajowców. Powinieneś zameldować się w urzędzie gminy najpóźniej w 30 dniu od przybycia pod dany adres [jeśli jesteś obywatelem polskim, obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej (UE) lub członkiem rodziny takiego cudzoziemca, obywatelem państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria (EFTA) — strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub członkiem rodziny takiego cudzoziemca] albo najpóźniej w 4 dniu od przyjazdu do miejsca pobytu w Polsce — jeśli nie zaliczasz się do żadnej z wcześniej wymienionej grupy.
Obowiązek meldunkowy obywateli polskich oraz cudzoziemców polega na:
Możesz to zrobić:
Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny wykonują obowiązek meldunkowy za osoby, które:
Meldunek stały ma również znaczenie w przypadku chęci głosowania w wyborach. Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach. Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie. Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany i będziesz mógł oddać głos. Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.
Co masz zrobić?
Szczegółowych informacji udziela Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Czeladź, tel. 32 76 37 905, 32 76 37 932
Podstawa prawna
Agnieszka Pokorny
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich
Urzędu Miasta Czeladź