Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Maria-Matyja-Rozpara-Hanna-Rozpara-wystawa-Duch-i-substancja/idn:2065
Drukuj grafikę : tak / nie

Maria Matyja-Rozpara, Hanna Rozpara: wystawa "Duch i substancja"

30 października 2019
kategoria:
Aktualności
Duch i substancja

Od 5 listopada br. w GSW Elektrownia obejrzymy ekspozycję zatytułowaną „Duch i substancja”. Jej pomysłodawczyniami i autorkami są Maria Matyja – Rozpara i Hanna Rozpara. Zobaczymy prace obrazujące rozmaite wymiary współczesnej sztuki - eksperymentalne tkaniny artystyczne, malarstwo, a także instalacje artystyczne.


„Wystawa zaprezentuje artystyczny dwugłos. Artystki różni odniesienie do tradycji chrześcijańskiej lub antycznej, różni materiał - papier organiczny w jednym przypadku, tworzywa sztuczne lub ich sugestia w drugim. Posługując się różnymi środkami i uzyskując różne formy w  istocie dotykają podobnych obszarów  namysłu nad kondycją człowieka" (Ewelina Sobczyk-Podleszańska, historyk sztuki).

Maria Matyja-Rozpara to artystka, która ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Wydział Malarstwa. Studia podyplomowe odbyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej artystyczne pasje to malarstwo, rysunek i tkanina artystyczna. Swoje prace realizuje w oryginalnej technice wykorzystując papier unikatowy. Niektórym cyklom towarzyszą kompozycje malarskie. Znajdziemy w tej twórczości instalacje przestrzenne, książki artystyczne, kompozycje reliefowe. Warto podkreślić, że artystka osobiście wytwarza poszczególne obiekty z papieru wypreparowanego z włókien roślinnych. Sama zbiera rośliny, następnie wytwarza i barwi papier. Za każdym razem powstające w ten sposób artefakty znakomicie - wręcz zjawiskowo - korelują z przestrzenią, w której zaistnieją.


Druga z autorek, której prace złożą się na tę wystawienniczą, znakomicie korespondującą ze sobą całość, jest Hanna Rozpara. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, obroniła dyplom w Pracowni Druku Płaskiego. Studiowała też na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Jej prace wystawiane były na 15-tu wystawach indywidualnych oraz na ponad 80-ciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Były to m.in.: 18. International Print Biennial Varna (Bułgaria, 2015), I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych, Rondo Sztuki, Katowice (2014); „Pozdrowienia z KATO”, Galeria Sztuki Współczesnej „MD_S”, Wrocław (2014). W swoich realizacjach artystycznych dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na intuicję widza, odwołując się do sfery jego podświadomości. Porusza szeroko rozumiany temat wojny, kamuflażu, bezpostaciowości, a czasem chaotyczności zjawisk.


Efekty współpracy obu znakomitych i uznanych artystek, pomyślane i wykreowane w konwencji in situ postindustrialnej przestrzeni Galerii "Elektrownia", zobaczymy już od 5 listopada.


Na wernisaż Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zaprasza w czwartek, 7 listopada o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 5 grudnia.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"