W środę, 1 listopada, na wszystkich czeladzkich cmentarzach odbędzie się kwesta na rzecz odnowy nagrobków.
W tym roku, po raz ósmy na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej, szósty na komunalnym, natomiast trzeci raz na nekropolii przynależnej do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szybikowej zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków.
Kwestujących będzie można spotkać przy bramach wejściowych trzech cmentarzy od godziny 8.30 do godziny 16.00. Podobnie jak w poprzednich latach będą to wolontariusze, a także osoby publiczne angażujące się w życie naszego miasta.
Wolontariusze będą wyposażeni w imienne identyfikatory oraz oznakowane puszki-skarbonki. Publiczną zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków organizuje tradycyjnie Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria.
- Wolontariuszami jak co roku, obok mnie i mojej zastępczyni Beaty Zawiły, będą prawie wszyscy nasi radni, zarówno miejscy jak i powiatowi, dyrektorzy i pracownicy miejskich placówek, harcerze i wielu członków rodzin wymienionych osób - zapowiada burmistrz Zbigniew Szaleniec. - Już teraz dziękuję za udział w kweście wszystkim wolontariuszom i zachęcam mieszkańców i przybyłych na groby swoich bliskich gości o wrzucenie choćby symbolicznej złotówki do puszek, by zachowane zostały najstarsze zabytkowe, a pozostawione bez opieki czeladzkie nekropolie - dodaje.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku udało się zebrać ponad 10 tys. złotych. Kwota ta została przeznaczona na renowację grobu sióstr Istelskich. - Mocno nadwyrężony przez czas pilnie potrzebował stosownych zabiegów mających na celu odzyskanie właściwości technicznych, a także dawnych walorów estetycznych i plastycznych - tłumaczą organizatorzy zbiórki.
Warto wspomnieć, że działalność Społecznego Komitetu Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria pozwala ratować nie tylko zabytki, ale również pamięć o czeladzianach. Na miejskich nekropoliach znajdują się, pozostające bez opieki rodziny, groby zasłużonych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, przemysłowców, polityków, pisarzy, sportowców, duchownych czy rodzin związanych z Czeladzią.