Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/aktualnosci/lista_aktualnosci/Szara-Strefa-w-GSW-Elektrownia/idn:2119
Drukuj grafikę : tak / nie

Szara Strefa w GSW Elektrownia

12 grudnia 2019
kategoria:
Aktualności
Szara strefa w GSW Elektrownia
Szara strefa w GSW Elektrownia

W GSW Elektrownia odbędzi się międzynarodowa wystawa zbiorowa grafiki. Do udziału w projekcie GSW zaprosiła uznanych grafików z Polski, Czech i Słowacji. Jest on efektem współpracy z tak prestiżowymi instytucjami artystycznymi jak: Akademie Umění w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Universitas Ostraviensis (Czechy) i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.


Szara zona a więc tzw. szara strefa, w jakiej twórcy sytuują rodzaj sztuki, za jaką uważana była dotąd grafika. „Zawsze znajdowała się w szarych strefach i ukształtowała się jako ostatnie klasyczne medium sztuki. W porównaniu z malarstwem, rzeźbą i architekturą nie miała wystarczającego emocjonalnego przełomu, głównie ze względu na swoją formę. Brakowało w niej koloru (jako zjawiska), kinematografii (bliższej architekturze i malarstwu), dużych ekranów i przestrzeni. To nigdy nie było główne medium, a raczej szara strefa” – wyjaśnia zamysł kurator wystawy Igor Benca, profesor Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Ostrawskim. Duch czasu sprawił jednak, że rozwój kulturowo-technologiczny potoczył się w zaskakującym – i fascynującym zarazem – kierunku. I oto właśnie ta „szara strefa” zaczęła być źródłem i tworzywem nowych wizualizacji i rozwoju technologii – grafika przestrzenna 3D, niematerialne matryce, projekty z obszaru VR, AR czy tzw. obiekty hybrydowe poszerzające naszą percepcję w sposób niewyobrażalny jeszcze dekadę temu to już – w dużej mierze - elementy naszej codzienności.
Do projektu GSW Elektrownia zaprosiła kilkudziesięciu utalentowanych i uznanych artystów z Polski, Czech i Słowacji. Na uwagę zasługuje fakt, że prace ich autorstwa, a także specjalna aranżacja, są dedykowane niepowtarzalnej postindustralnej przestrzeni Galerii Elektrownia, która fascynuje i inspiruje. Efekty tej estetycznej przygody i spotkania artystów z miejscem będzie można oglądać już od czwartku 12 grudnia br.


Artyści:
CZECHY: Zbyněk Janáček, Marek Sibinsky, Iva Krupicová, Olga Moravcová, Jan Drozd
SŁOWACJA: Igor Benca, Patrik Ševčik, Robert Makar, Robert Brun, Robert Jančovič, Kateřna Václaková, Andrea Pézman
POLSKA: Andrzej Łabuz, Mariusz Pałka, Andrzej Wasilewski, Bogdan Topor, Krzysztof Kula, Tomasz Tobolewski, Tomasz Wendland, Andreas Guskos, Arek Marcinkowski, Nastazja Ciupa, Rafał Pytel, LAB 303
Kurator: Igor Benca
Na wernisaż, z udziałem plejady znakomitych twórców, Galeria zaprasza tego samego dnia o godz. 18.00.