Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/aktualnosci/lista_aktualnosci/Muzeum-Saturn-wprowadza-kolejna-innowacje/idn:2333
Drukuj grafikÄ™ : tak / nie

Muzeum Saturn wprowadza kolejnÄ… innowacjÄ™

28 maja 2020
kategoria:
Aktualności
Cmentarz żydowski w Czeladzi
Cmentarz żydowski w Czeladzi

Od wielu lat poÅ›ród dziaÅ‚aÅ„ zwiÄ…zanych z dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o pamięć i dziedzictwo historyczne Czeladzi, widoczny i eksponowany jest aspekt udziaÅ‚u spoÅ‚ecznoÅ›ci żydowskiej w tworzeniu dawnego pejzażu miasta. WÅ›ród licznych inicjatyw, wÅ›ród których można wymienić Festiwal Kultury Å»ydowskiej „Szalom na rynku”, cykl wykÅ‚adów i warsztatów „W Å›wietle szabasowych Å›wiec” organizowanych przez czeladzkie Muzeum, wizytÄ™ w mieÅ›cie pawilonu wystawienniczego „Muzeum na kóÅ‚kach” w 2015 roku, fundacjÄ™ pomników, czy wreszcie organizacjÄ™ spacerów Å›ladami tutejszych Å»ydów i zwiedzania czeladzkiego kirkutu udowadniajÄ…, że Czeladź pamiÄ™ta o tych, którzy kiedyÅ› wspóÅ‚tworzyli koloryt tego wyjÄ…tkowego miasta. Od 2011 roku, kiedy mocÄ… porozumienia cmentarz żydowski przy ulicy BÄ™dziÅ„skiej zostaÅ‚ przejÄ™ty przez gminÄ™ Czeladź, a Muzeum Saturn powierzono jego administracjÄ™, otaczane opiekÄ… jest także to wyjÄ…tkowe, bÄ™dÄ…ce ikonÄ… dla żydowskiej historii ZagÅ‚Ä™bia, miejsce pamiÄ™ci. Warto wspomnieć, że dziÄ™ki determinacji czeladzianina MoÅ„ka Stawskiego, tutejszy kirkut jest jednym z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich w województwie Å›lÄ…skim oraz w poÅ‚udniowej Polsce.

ZaÅ‚ożona w poczÄ…tkach XX stulecia, wspólna nekropolia dla wyznawców judaizmu z BÄ™dzina i Czeladzi, zostaÅ‚a podzielona zgodnie z XIX-wiecznÄ… tradycjÄ… chasydzkÄ… na kwatery: żeÅ„skÄ… – po lewej i mÄ™skÄ… – po prawej stronie od wejÅ›cia. Na kirkucie o powierzchni liczÄ…cej ponad 1,5 ha znajduje siÄ™ ponad trzy tysiÄ…ce nagrobków, wÅ›ród których dostrzec można monumentalne macewy o dekoracyjnym, plastycznym wykoÅ„czeniu.

A od kilku tygodni ten niezwykÅ‚y „dom wiecznoÅ›ci” dysponuje czymÅ› jeszcze, czego nie posiada wiÄ™kszość nekropolii w Polsce, niezależnie od wyznania. DziÄ™ki wspóÅ‚pracy Miasta Czeladź, Muzeum Saturn, zagranicznych Å›rodowisk żydowskich oraz żmudnej i drobiazgowej pracy Fundacji Brama Cukermana, powstaÅ‚a strona internetowa http://jewishcemetery.czeladz.pl/, na której dostÄ™pna jest wyszukiwarka grobów pochowanych na cmentarzu osób. WpisujÄ…c w wyszukiwarkÄ™ tylko imiÄ™, nazwisko lub datÄ™ Å›mierci uzyskujemy wykaz osób, których dane sÄ… zbieżne z wprowadzonymi przez nas informacjami. KlikajÄ…c wybranÄ… osobÄ™, otrzymujemy wszystkie informacje, które udaÅ‚o siÄ™ odczytać z macewy, czyli imiÄ™, nazwisko, datÄ™ Å›mierci, wiek zmarÅ‚ego, imiÄ™ ojca, a czasem także małżonka/małżonki. Co jednak najważniejsze – otrzymujemy także informacjÄ™ o stronie (prawa lub lewa) i rzÄ™dzie, w którym zostaÅ‚ pochowany zmarÅ‚y. DziÄ™ki temu z Å‚atwoÅ›ciÄ… można odnaleźć miejsce spoczynku interesujÄ…cej nas osoby. Informacja to szczególnie ważna dla bliskich i krewnych pochowanych na kirkucie Å»ydów, którzy przybywajÄ… z zagranicy by oddać hoÅ‚d spoczywajÄ…cym tu przodkom. Strona dostÄ™pna jest w polskiej i angielskiej wersji jÄ™zykowej. Po otwarciu konkretnego wyniku, oprócz wzmiankowanych danych personalnych zaÅ‚Ä…czone jest też zdjÄ™cie macewy.

I jeszcze jedna bardzo istotna informacja – na cmentarzu pojawiÅ‚y siÄ™ też specjalne sÅ‚upki oznaczajÄ…ce kolejne rzÄ™dy. Bardzo uÅ‚atwi to odszukanie grobu i oszczÄ™dzi tak żmudnego dotÄ…d odliczania kolejnych ciÄ…gów nagrobków.

To naprawdÄ™ oryginalne dokonanie, z którego szczególnie jesteÅ›my dumni i które na pewno wyróżni Czeladź i czeladzki kirkut na tle wielu takich miejsc w Polsce. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony: http://jewishcemetery.czeladz.pl/ ale i zwiedzenia kirkutu z wykorzystaniem wyszukiwarki.