Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/aktualnosci/lista_aktualnosci/INZYNIEROWIE-PRZYSZLOSCI-z-SP2-zdobywaja-punkty-w-kolejnych-etapach-programu-PGNiG-Byc-jak-Ignacy/idn:2639
Drukuj grafikę : tak / nie

INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI” z SP2 zdobywają punkty w kolejnych etapach programu PGNiG Być jak Ignacy

30 marca 2021
kategoria:
Aktualności
INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI” z SP2 zdobywają punkty w kolejnych etapach programu PGNiG Być jak Ignacy
INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI” z SP2 zdobywają punkty w kolejnych etapach programu PGNiG Być jak Ignacy

W lutym rozpoczął się kolejny, trzeci etap ogólnopolskiego programu edukacyjnego PGNiG „Być jak Ignacy”. W poprzednich dwóch etapach uczniowie z Koła Naukowego Inżynierowie Przyszłości z SP2 poznawali odnawialne źródła energii oraz uczyli siebie i innych jak oszczędzać wodę i dbać o zrównoważony rozwój. Ich działania nie pozostają niezauważone przez Komisję Konkursową. Po drugim etapie drużyna Inżynierów Przyszłości przesunęła się z 90 na 40 miejsce w rankingu 200 szkół rozpoczynających rywalizację na początku roku szkolnego.

 

W trzecim, przedostatnim etapie uczestnicy projektu poznają wyzwania stojące przed współczesnymi miastami i transportem. Głównym zadaniem konkursowym w tym etapie jest projekt pojazdu przyszłości w którego działaniu wykorzystuje się współczesne technologie oraz jest bezpieczny dla środowiska i pasażerów. Przygotowując się do wykonania tego zadania Inżynierowie Przyszłości poznawali różne technologie wykorzystywane we współczesnych pojazdach. Na lekcjach fizyki zgłębiali zasady dynamiki a potem budowali modele pojazdów wykorzystywane we współczesnym transporcie, takie jak poduszkowiec lub futurystyczne, jak szybki pociąg HyperLoop Elona Muska. Aby lepiej poznać systemy bezpieczeństwa stosowane we współczesnych i przyszłych samochodach autonomicznych drużyna z SP2 spotkała się online z ekspertem-panem Krzysztofem Narlochem który jest inżynierem programistą w centrum rozwojowym firmy APTIV w Krakowie. W czasie spotkania uczniowie poznali m.in. rodzaje sensorów wykorzystywanych w pojazdach autonomicznych i ich zastosowanie, co bardzo przydało się w czasie projektowania pojazdu przyszłości.Ostatecznie „dziesiątka” z SP2 przygotowała projekt graficzny w 3d, pojazdu o nazwie Autolot, który ma być samochodem autonomicznym, wyposażonym w dron umożliwiający latanie, zasilanym energią elektryczną czerpaną z OZE lub własnych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych nowej generacji, pokrywających karoserię samochodu. W projekcie autorzy uwzględnili wykorzystanie kamer, radarów i lidarów, które we współpracy z komputerem pokładowym gwarantują autonomiczną, bezpieczną jazdę bez kolizji drogowych.