Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/aktualnosci/lista_aktualnosci/Bezpieczne-wakacje-podpowiadaja-jak-udzielic-pierwszej-pomocy/idn:2402
Drukuj grafikÄ™ : tak / nie

"Bezpieczne wakacje" podpowiadają jak udzielić pierwszej pomocy

20 lipca 2020
kategoria:
Aktualności
"Bezpieczne wakacje"
"Bezpieczne wakacje"

W kolejnym odcinku cyklu "Bezpieczne wakacje" poruszymy ważny temat, jakim jest udzielanie pierwszej pomocy.

Ratownicy medyczni - MichaÅ‚ StÄ™pieÅ„ i PaweÅ‚ LeÅ›niak opowiedzÄ… oraz zademonstrujÄ… jak prawidÅ‚owo postÄ™pować z nieprzytomnym leżącym np. na ulicy.

Jak zachować siÄ™ przy osobie która leży i jest nieprzytomna?

Najważniejsze, aby nie bać siÄ™ udzielać pierwszej pomocy, nawet w dobie koronawirusa. Jeżeli jest taka możliwość, tzn. w pobliżu jest ktoÅ›, kto zna poszkodowanego i jest w stanie udzielić informacji na jego temat, należy przeprowadzić wywiad epidemiologiczny, który da odpowiedź na pytania czy ratowany jest objÄ™ty kwarantannÄ…, miaÅ‚ w ostatnim czasie kontakt z osobÄ… chorÄ… lub przebywajÄ…cÄ… w kwarantannie, wykazuje objawy infekcji takie jak gorÄ…czka, dusznoÅ›ci, kaszel.

Nawet jeśli wywiad epidemiologiczny jest pozytywny, nie powinniśmy odstępować od udzielania pierwszej pomocy

W sytuacji wÄ…tpliwej, gdy nie ma nikogo, kto może udzielić informacji na temat stanu zdrowia ratowanego, należy zrezygnować ze zbiżania siÄ™ do ust poszkodowanego, oceniać oddech poprzez obserwacjÄ™ klatki piersiowej, ewentualnie zaniechać wykonywania sztucznego oddechania, ale przeprowadzić seriÄ™ ucisków klatki piersiowej od 80 do 100 na minutÄ™. Zabezpieczamy siÄ™ zakÅ‚adajÄ…c rÄ™kawiczki i maseczkÄ™, w którÄ… można również zaopatrzeć poszkodowanego.

W każdym przypadku resucytację prowadzi się do momentu, gdy:

  • przybÄ™dzie zespóÅ‚ ratownictwa medycznego
  • zaobserwujemy powrót czynnoÅ›ci życiowych u ratowanego
  • jesteÅ›my wyczerpani i nie mamy siÅ‚y kontynuować reanimacji

 

Jak zachować się, gdy zauważymy, że ktoś leży na ulicy?

Nasi eksperci apelujÄ…, by bezwzglÄ™dnie podejść do takiej osoby, upewniajÄ…c siÄ™ uprzednio czy w miejscu, gdzie znajduje siÄ™ poszkodowany, nic nam nie grozi. Najpierw z oddali nawoÅ‚ujemy, a jeÅ›li leżący nie reaguje stosujemy bodzieć czuciowy - potrzÄ…samy za ramiÄ™. Jeżeli poszkodowany nadal nie reaguje - uznajemy, że jest nieprzytomny. Warto wówczas rozejrzeć siÄ™ i zapewnić sobie wsparcie jeszcze jednej osoby, która bÄ™dzie mogÅ‚a szybko wezwać pomoc lub zabezpieczyć miejsce zdarzenia. W tym czasie przystÄ™pujamy do udzielenia pierwszej pomocy, zaczynajÄ…c od oceny oddechu i krążenia. Oddech sprawdza siÄ™ przykladajÄ…c policzek do ust poszkodowanego lub obserwujÄ…c czy jego klatka piersiowa siÄ™ porusza. Taka czynność powinna trwać przez co najmniej 10 sekund, brak oddechu stwierdzamy, jeÅ›li w tym czasie nastÄ…piÅ‚y mniej niż dwa wdechy (jeden lub zero). Oznakami krążenia jest poruszanie siÄ™ i kaszel. Jeżeli nie stwierdzimy oznak życia, przystÄ™pujemy do resuscytacji. Udrażniamy drogi oddechowe, ukÅ‚adamy poszodowanego na plecach, odchylamy jego gÅ‚owÄ™ do tyÅ‚u, wykonujemy 30 uciÅ›nięć klatki piersiowej i 2 wdechy sztucznego oddychania (zatykajÄ…c nos ratowanego). W sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, można zrezygnować ze stosowania sztucznego oddychania.

JeÅ›li uda nam siÄ™ przywrócić u poszkodowanego funkcje życiowe, ukÅ‚adamy go w pozycji bezpiecznej i czekamy na przybycie zespoÅ‚u ratownictwa medycznego. Od udzielania pomocy można odstÄ…pić także, jeÅ›li nie jesteÅ›my już w stanie kontynuować akcji ratowniczej lub na miejscu pojawiÄ… siÄ™ sÅ‚użby medyczne.

SzczegóÅ‚owe instrukcje, dotyczÄ…ce udzielania pierwszej pomocy, przekazujÄ… zaproszeni eksperci w trzecim odcinku cyklu "Bezpieczne wakacje".

 

Pamiętajmy, aby nie obawiać się podejść do leżącego i udzielić mu pomocy. Zasady udzielania pierwszej pomocy mogą się nam przydać w najmniej spodziewanym momencie. Zakodowanie właściwego schematu może uratować komuś życie!