Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/Szczepienie-lisow/idn:181
Drukuj grafikÄ™ : tak / nie

Szczepienie lisów

18 maja 2016
kategoria:
Aktualności
Lis
Lis

ÅšlÄ…ski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 19.05.-28.05.2016 r. na terenie caÅ‚ego województwa Å›lÄ…skiego prowadzona bÄ™dzie akcja szczepienia lisów wolno żyjÄ…cych przeciwko wÅ›ciekliźnie. PrzynÄ™ta, zawierajÄ…ca szczepionkÄ™ dla lisów do wyÅ‚ożenia, ma postać maÅ‚ych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynÄ™ty lisy wyczuwajÄ… z odlegÅ‚oÅ›ci okoÅ‚o 800 metrów. Podczas podjÄ™cia przynÄ™ty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsuÅ‚ki zawierajÄ…cej szczepionkÄ™, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z bÅ‚onÄ… Å›luzowÄ… dochodzi do zaszczepienia lisa.
Akcja bÄ™dzie prowadzona przy użyciu samolotów, startujÄ…cych z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokoÅ›ci okoÅ‚o 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie, na terenie caÅ‚ego województwa Å›lÄ…skiego, zostanie wyÅ‚ożonych 202620 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki bÄ™dÄ… zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostaÅ‚ymi terenami zielonymi np. pola, Å‚Ä…ki, ogródki dziaÅ‚kowe. Ponadto w  Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyÅ‚ożonych rÄ™cznie 160 dawek szczepionki.
ÅšlÄ…ski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkaÅ„ców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. ZnalezionÄ… przynÄ™tÄ™ należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiÄ™tać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynÄ™cie sprawia, że staje siÄ™ ona nieatrakcyjna dla lisa.
Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).
ÅšlÄ…ski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynÄ™ta nie jest niebezpieczna dla czÅ‚owieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsuÅ‚ki, która znajduje siÄ™ we wnÄ™trzu przynÄ™ty, należy niezwÅ‚ocznie skontaktować siÄ™ lekarzem medycyny informujÄ…c go o tym fakcie.
Po kontakcie z pÅ‚ynnÄ… zawartoÅ›ciÄ… kapsuÅ‚ki należy również bezzwÅ‚ocznie umyć wodÄ… z mydÅ‚em części ciaÅ‚a, które zetknęły siÄ™ ze szczepionkÄ….
Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wÅ›ciekliźnie sprawdziÅ‚o siÄ™ jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wÅ›cieklizny w Europie, a w województwie Å›lÄ…skim nie odnotowano żadnego przypadku od 2012 roku.
Akcja wykÅ‚adania szczepionek w województwie Å›lÄ…skim odbywa siÄ™ od 1995 r., dwa razy w ciÄ…gu roku: wiosnÄ… i jesieniÄ….
Akcje szczepienia lisów wolno żyjÄ…cych finansowane sÄ… z rezerwy budżetu paÅ„stwa oraz wspóÅ‚finansowane przez UniÄ™ EuropejskÄ….
Dodatkowo informujÄ™, że na terenie województwa Å›lÄ…skiego w ostatnich latach stwierdzono w:

  1. 2003 roku 1 przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,
  2. 2004 roku 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,
  3. 2005 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny,
  4. 2006 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,
  5. 2007 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny,
  6. 2008 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny,
  7. 2009 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny,
  8. 2010 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny,
  9. 2011 roku 1 przypadek wścieklizny u lisa wolno żyjącego,
  10. 2012 roku 1 przypadek wścieklizny u psa,
  11. 2013 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny,
  12. 2014 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny,
  13. 2015 roku nie stwierdzono przypadków wÅ›cieklizny.

Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie będą udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 611.