Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/Stop-pozarom-traw/aktualnosci/index/Stop-pozarom-traw/idn:1117
Drukuj grafikÄ™ : tak / nie

Stop pożarom traw

13 marca 2018
kategoria:
Aktualności
Stop pożarom traw
Stop pożarom traw

PrzeÅ‚om zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na Å‚Ä…kach i nieużytkach rolnych. Taka sytuacja zwiÄ…zana jest z wypalaniem suchych traw i pozostaÅ‚oÅ›ci roÅ›linnych. 

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym,
co - w poÅ‚Ä…czeniu z nieodpowiedzialnoÅ›ciÄ… ludzi - skutkuje gwaÅ‚townym wzrostem liczby pożarów.

Za wiÄ™kszość pożarów traw odpowiedzialny jest czÅ‚owiek. W roku 2017 na terenie powiatu bÄ™dziÅ„skiego odnotowano ogóÅ‚em 2420 interwencji, z których 825 stanowiÅ‚y pożary a blisko poÅ‚owa bo aż 386 zdarzeÅ„ to pożary traw.
Statystyka pożarów traw w poszczególnych gminach powiatu bÄ™dziÅ„skiego przedstawiaÅ‚a siÄ™ nastÄ™pujÄ…co:
Bobrowniki - 89
Będzin - 65
Czeladź - 50
Mierzęcice - 18
Psary - 69
Siewierz - 32
SÅ‚awków - 7
Wojkowice - 64

Niestety, wÅ›ród wielu ludzi nadal panuje mylne przekonanie, że wypalanie suchej trawy użyźni w naturalny sposób glebÄ™, powodujÄ…c szybszy i bujniejszy wzrost mÅ‚odej trawy.

Skutek tych dziaÅ‚aÅ„ jest zupeÅ‚nie odwrotny. W trakcie niewielkiego pożaru, do atmosfery emitowanych jest wiele szkodliwych dla czÅ‚owieka zwiÄ…zków, ponadto - na skutek oddziaÅ‚ywania ognia i wysokiej temperatury - ginÄ… wszelkie mikroorganizmy, odgrywajÄ…ce bardzo ważnÄ… rolÄ™ w ekosystemie. W trakcie pożaru Å›mierć lub obrażenia mogÄ… ponieść zarówno ludzie, jak i zwierzÄ™ta. 

Powyższe argumenty to niektóre z wielu negatywnych aspektów wypalania traw.


Warto podkreślić, że wypalanie traw jest prawnie zabronione, informacje na ten temat znajdują się w następujących aktach prawnych:

  • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. 2013 r. poz. 627):
    art. 124: „Zabrania siÄ™ wypalania Å‚Ä…k, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych,
    szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
    art. 131: „Kto wypala Å‚Ä…ki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.
  • Ustawa z dnia 28 wrzeÅ›nia 1991 roku o lasach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2100):
    art. 30 ust. 3 pkt 3: „w lasach oraz na terenach Å›ródleÅ›nych, jak również w odlegÅ‚oÅ›ci do 100 metrów od granicy lasu, zabrania siÄ™ dziaÅ‚aÅ„ i czynnoÅ›ci mogÄ…cych wywoÅ‚ać niebezpieczeÅ„stwo, a w szczególnoÅ›ci: rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez wÅ‚aÅ›ciciela lasu lub nadleÅ›niczego, korzystania z otwartego pÅ‚omienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostaÅ‚oÅ›ci roÅ›linnych”.

Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

  • art. 82 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeÅ„ (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 114 ze zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myÅ›l art. 24 § 1 może wynosić od 20 do 5000 zÅ‚otych.
  • art. 163 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.): „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, majÄ…ce postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci od roku do lat 10”.


Powyższe informacje zawarte również zostaÅ‚y na naszej stronie internetowej Komendy Powiatowej PaÅ„stwowej Straży Pożarnej w BÄ™dzinie

Przydatne informacje i materiaÅ‚y dostÄ™pne sÄ… również na stronie internetowej Komendy GÅ‚ównej PaÅ„stwowej Straży Pożarnej oraz na www.stoppozaromtraw.pl.

ŹródÅ‚o: Komenda Powiatowa PaÅ„stwowej Straży Pożarnej w BÄ™dzinie