Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/Projekt-Slaska-Karta-Uslug-Publicznych-w-Czeladzi/idn:829
Drukuj grafikę : tak / nie

Projekt „Śląska Karta Usług Publicznych” w Czeladzi

21 września 2017
kategoria:
Aktualności
Logo ŚKUP
Logo ŚKUP

Miasto Czeladź jest jednym z beneficjentów Projektu „Śląskiej Karty Usług Publicznych”, które wraz z 20 innymi gminami aglomeracji katowickiej i KZK GOP od ponad roku umożliwia posiadaczom Kart ŚKUP korzystanie z różnych funkcjonalności Systemu ŚKUP.

Użytkownicy Kart wydawanych w ramach Projektu ŚKUP mogą korzystać z Kart spersonalizowanych i niespersonalizowanych. Karty spersonalizowane umożliwiają użytkownikom korzystanie ze wszystkich funkcjonalności Systemu, natomiast niespersonalizowane – mają zdecydowanie ograniczony wachlarz dostępnych rozwiązań. Obie Karty łączy wspólna cecha, umożliwiają zakodowanie biletów jednorazowych i okresowych oraz doładowanie środków pieniężnych, które stają się Pieniądzem Elektronicznym. Wówczas Karta taka może pełnić funkcję tzw. elektronicznej portmonetki.
Karta ŚKUP jest więc dla użytkowników narzędziem do korzystania z elektronicznych biletów uprawniających do przejazdów na liniach autobusowych i tramwajowych organizowanych na terenie KZK GOP i MZKP Tarnowskie Góry. Oprócz tego Karta ŚKUP pozwala na korzystanie z zapisanego na niej Pieniądza Elektronicznego, którym w kasownikach zainstalowanych w pojazdach komunikacji miejskiej można wnieść opłatę za przejazd i skorzystać z tzw. taryfy odległościowej. Z e-portmonetki można również korzystać w Sieci Akceptacji Karty ŚKUP płacąc za zakup biletów kodowanych na Kartach w Punktach Sprzedaży (kioski, saloniki prasowe itp.) oraz za opłaty, podatki i inne usługi w Urzędach Miast i jednostkach gminnych wszystkich miast biorących udział w Projekcie (ośrodki rekreacyjno-sportowe: baseny, hale sportowe, sauny, domy i centra kultury, muzea, biblioteki miejskie, teatry, kina miejskie itp.).

Punkty takie opatrzone są logo ŚKUP.W Czeladzi użytkownicy Kart ŚKUP mogą skorzystać z płatniczej funkcjonalności Karty ŚKUP realizując płatności za opłaty lokalne i podatki w kasie Urzędu Miasta oraz za usługi oferowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Czeladzi w jej siedzibie i wszystkich filiach.Dodatkowo, posiadacze spersonalizowanych Kart ŚKUP posiadają również możliwość zakodowania na Karcie i odczytu certyfikatu podpisu elektronicznego CC SEKAP. Aby taki podpis wgrać na Kartę ŚKUP, należy udać się do jednego z 14 centrów certyfikacji zorganizowanych w Urzędach Miast. Taka funkcjonalność dostępna jest również w Urzędzie Miasta Czeladź.


Dla obsługi mieszkańców Czeladzi, w Centrum Handlowym M1 przy ul. Będzińskiej 80 uruchomiony został Punkt Obsługi Klienta (POK), w którym załatwić można m.in. wszystkie sprawy związane z wydaniem Karty ŚKUP spersonalizowanej i niespersonalizowanej, kodowaniem uprawnień do ulg, blokowaniem, odblokowaniem lub zastrzeżeniem Karty. Możemy w nim również zakupić i zakodować bilety okresowe bądź dokonać ich zwrotu, a także złożyć reklamację lub wygenerować biling. POK czynny jest od pon.-pt. w godzinach 9.00 – 19.00 i sob. w godz. 9.00 – 15.00.


Całodobowo działają natomiast Stacjonarne Automaty Doładowania Kart ŚKUP, które na terenie Czeladzi zlokalizowane są na przystankach: Czeladź Zespół Szkół kier. Katowice, ul. Grodziecka, Czeladź Stare Miasto kier. Katowice, ul. Szpitalna, Piaski Skrzyżowanie kier. Sosnowiec, ul. Nowopogońska. W Automatach można zasilić każdą Kartę ŚKUP środkami pieniężnymi lub zakodować na niej bilet komunikacji miejskiej, a także wydać Kartę niespersonalizowaną. Warto dodać, że pozyskanie takiej Karty wiąże się z wniesieniem zwrotnej kaucji w wysokości 5 zł. Natomiast wydanie Karty spersonalizowanej w POK nie wiąże się z wniesieniem żadnej opłaty i kaucji.


Każdy kto chciałby wyrobić sobie Kartę spersonalizowaną, musi złożyć taki wniosek bezpośrednio w POK (w Czeladzi zlokalizowane w Centrum Handlowym M1) lub wypełnić formularz na Portalu Klienta pod adresem: www.kartaskup.pl.
Projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych współfinansowany został przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 – „realna odpowiedź na realne potrzeby”.