Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/Czeladzianie-chwalili-Kosciuszke/idn:888/stg322:2
Drukuj grafikę : tak / nie

Czeladzianie chwalili Kościuszkę

17 października 2017
kategoria:
Aktualności
Czeladzianie chwalili Kościuszkę
Czeladzianie chwalili Kościuszkę

W 200. rocznicę śmierci wielkiego Polaka i patrioty, zorganizowano uroczystości pod hasłem "Chwała Kościuszce!"

Mszą świętą w intencji jedności narodu polskiego, celebrowaną przez ks. Jarosława Wolskiego w kościele św. Stanisława B.M., z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP , władz miasta z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele oraz radnymi Rady Miejskiej z przewodniczącą Jolantą Moćko i pocztami sztandarowymi, rozpoczęła się w minioną niedzielę, 15 października, uroczystość zorganizowana przez Miasto Czeladź z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.


Po zakończonej liturgii na rynku Starego Miasta odbyła się inscenizacja historyczna z udziałem aktorów i grup rekonstrukcyjnych z Częstochowy i Kędzierzyna Koźla, którzy wystąpili w mundurach różnych armii z epoki kościuszkowskiej. W postaci kosynierów wcielili się uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi. Natomiast role mieszczan odgrywali m.in., pracownicy Muzeum Saturn.
Atrakcją widowiska było odtworzenie przysięgi, składanej przez Tadeusza Kościuszkę na krakowskim rynku w 1794 roku. W rolę Tadeusza Kościuszki znakomicie wcielił się Rafał Sadowski - aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wiele emocji wśród bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców wzbudził pokaz wojskowej musztry, poboru rekrutów, formowania się oddziału kosynierów, wkroczenia wojsk pruskich do Czeladzi oraz rekonstrukcja bitwy pod Szczekocinami, z prezentacją manewrów na placu boju z użyciem ognia karabinowego i armatniego. Autorem scenariusza i narratorem widowiska był prof. Dariusz Nawrot – historyk z Uniwersytetu Śląskiego, który zajmująco i z wielką swadą komentował wydarzenia tamtych czasów. Przypomniał także, że sto lat temu, na czeladzkim rynku odbywały się również patriotyczne uroczystości miejskie, upamiętniające Naczelnika Insurekcji Kościuszkowskiej.

Kiedy ucichły ostatnie armatnie salwy, w kierunku Parku Miejskiego noszącego imię Tadeusza Kościuszki, wyruszył wielobarwny orszak z doboszem na czele, oddziałami wojskowymi w historycznych mundurach, kosynierami, pocztami sztandarowymi i uczestnikami widowiska, by wspólnie wziąć udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika gen. Tadeusza Kościuszki. Pomnik autorstwa artysty rzeźbiarza Tomasza Wenklara, stanął na skwerze w centrum parku, a w nawiązaniu do wydarzeń historycznych, tuż obok posadzony został pamiątkowy Dąb Kościuszki.

Uroczystość „Chwała Kościuszce!” odbyła się w Roku Tadeusza Kościuszki, uchwalonym przez Sejm i Senat RP, a także w setną rocznicę „Obchodów Kościuszkowskich” w Czeladzi w 1917 roku.

  • 1
  • 2
  • 3