Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Zmarl-Artur-Rejdak/idn:1495
Drukuj grafikę : tak / nie

Zmarł Artur Rejdak

20 września 2018
kategoria:
Aktualności
Artur Rejdak
Artur Rejdak

W czwartek, 20 września 2018 roku, zmarł Artur Rejdak - prawnik, znawca i badacz historii Czeladzi, autor licznych publikacji prasowych i książkowych, wieloletni wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, członek Harcerskiego Kręgu Seniorów w Czeladzi. 

 

 

Zawiadamiamy, że Msza św. żałobna za śp. druha Artura Rejdaka odbędzie się
22 września 2018 r., o godz. 11.00 w kościele św. Stanisława BM.
Pochowany zostanie na cmentarzu na Piaskach. 

 

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Ś.p. ARTURA REJDAKA

wielkiego znawcy historii Czeladzi, 
wieloletniego wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, aktywnego członka Harcerskiego Kręgu Seniorów,
troszczącego się o pamięć zasłużonych dla miasta czeladzian,
Człowieka wyjątkowego, bez którego nasze miasto nie będzie już takie samo.

Szczere wyrazy współczucia kieruję do Rodziny 
i Wszystkich Bliskich Zmarłego.

Burmistrz Miasta Czeladź
Zbigniew Szaleniec

Urodził się 24 listopada 1932 r. w Czeladzi – Piaskach, co zawsze z dumą podkreślał, nazywając siebie piaszczaninem. Jego rodzicami byli Andrzej i Florentyna z domu Olszewska.
Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6 na Piaskach, a następnie ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Był absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Należał do grona założycieli Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi i od samego początku działalności Stowarzyszenia, czyli od 1983 r. był w jego władzach. Sprawy miasta, regionu i tzw. małej ojczyzny były mu bardzo bliskie i wiele prywatnego czasu poświęcał dokumentowaniu przeszłości Czeladzi, poszukiwaniu materiałów źródłowych, opisywaniu i wyjaśnianiu „białych plam” w historii miasta, popularyzowaniu ważnych wydarzeń i sylwetek znanych osób, związanych z miastem.

Na jego dorobek pisarski składa się wiele publikacji książkowych, poświęconych Czeladzi. Są to: Aneks do planu miasta (współautor), Czeladzkie pomniki, Czeladzkie sądy, Czeladź – Piaski: szkic historyczny, Herby Czeladzi, Kronika czeladzkiego harcerstwa (współautor), Miasto Czeladź w Księstwie Siewierskim, Odwiedzili Czeladź, Patroni naszych ulic, Związek Orła Białego w Czeladzi, Czeladź w dawnym obiektywie, Czeladź w świetle dokumentów z lat 1228 – 1786 (współautor), opracował aneks do książki Czesławy Niemyskiej - Rączaszkowej Czeladź: opowieść o mieście. Był autorem wielu artykułów historycznych publikowanych w gazecie samorządowej „Echo Czeladzi”, w „Ekspresie Zagłębiowskim” i w roczniku „Zeszyty Czeladzkie” wydawanym przez SMCz.

Dzięki jego zaangażowaniu (wielokrotnie był członkiem komitetów organizacyjnych) i determinacji powstały w Czeladzi tablice pamiątkowe, poświęcone m. in.: bohaterskim harcerzom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej (kościół pw. św. Stanisława BM) i członkom Związku Orła Białego poległym w czasie okupacji hitlerowskiej (tablica w kościele Matki Bożej Bolesnej oraz obelisk w miejscu wybuchu konspiracyjnego składu amunicji w Łaźni Miejskiej w grudniu 1940 r.). Był orędownikiem, a także członkiem Komitetu Budowy Pomnika Katyńskiego na cmentarzu parafialnym.

Przy jego wydatnym współudziale, przed Komisariatem Policji powstał obelisk, upamiętniający policjantów Policji Państwowej i oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych na terenie byłego ZSRR, a w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w 2010 r. odsłonięto tablicę ku czci zamordowanych w Katyniu oficerów Wojska Polskiego i policjantów Policji Państwowej, pochodzących z Piasków. Bez jego bezcennej, historycznej wiedzy i dociekliwości, skrupulatności i prowadzonej dokumentacji, a także zaangażowania organizacyjnego nie obchodziły się różnorodne uroczystości towarzyszące tym wydarzeniom.

Był niestrudzonym propagatorem historii miasta, aktywnie włączał się w działalność popularyzatorską Stowarzyszenia, m.in. wygłaszając liczne pogadanki i prelekcje, przeznaczone dla młodzieży szkolnej, wielokrotnie był jurorem w konkursach Wiedzy o Czeladzi i jednym z konsultantów opracowanej pod kierunkiem prof. Jana Drabiny dwutomowej monografii miasta, która ukazała się w 2012 roku nakładem Muzeum Saturn. Swoją historyczną wiedzą dzielił się podczas posiedzeń Komisji Historycznej, powoływanej przez kolejnych burmistrzów Czeladzi, której był członkiem.

Równie aktywnie, jak w Stowarzyszeniu Miłośników Czeladzi, działał w Kręgu Seniorów Związku Harcerstwa Polskiego w Czeladzi - pracował w Komisji Historycznej tejże organizacji. Jego harcerska pasja sięgała 1945 roku. Był autorem lub współautorem licznych opracowań, poświęconych historii czeladzkiego harcerstwa: Kronika Czeladzkiego Harcerstwa 1913-2008, Foto-Kronika Czeladzkiego Harcerstwa, Historia ZHP Hufca Czeladź. Llata 1957-1963.
Był członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział w Będzinie.

Za długoletnią i różnorodną pracę na rzecz społeczności lokalnej był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Otrzymał m.in.: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Srebrną Odznakę Zasłużonemu dla Województwa Katowickiego, Złoty Medal Związku Harcerstwa Polskiego, Nagrodę Miasta Czeladź (1988), medal Zasłużony dla Kultury Polskiej (2003), odznakę Zasłużony dla Związku Kombatantów (2006).