adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
08 maja 2019
kategoria:
Aktualności
"Wokół metalu" wystawa rzeźby L. Sztwiertni

Lidia Sztwiertnia to artystka – i tutaj niespodzianka - znana mieszkańcom naszego miasta: jedna z jej prac - fauny zwane potocznie „aniołami”, zdobią fontannę w jednym z centralnych punktów Czeladzi, na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Bytomskiej, u stóp kościoła p.w. Św. Stanisława.


Jest  absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy rzeźby w brązie, w niezwykłej technologii odlewów na wosk tracony.  Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą. Łączy klasyczną rzeźbę z elementami surrealistycznymi i abstrakcyjnymi.


Na  czeladzką wystawę wybrała prace, które nie stanowią jedności tematycznej, ale dają wyobrażenie o jej twórczości, a także kluczowych inspiracjach ich powstawania. Znaczące miejsce zajmuje tu  sztuka antyku i średniowiecza – jak sama to ujmuje- stara się „wyciągnąć rękę” do artystów tamtych epok w poczuciu szacunku i wdzięczności za dziedzictwo, jakie pozostawili pokoleniom, które przyszły po nich.
W GSW Elektrownia zobaczymy niezwykłe rzeźby, które artystka zadedykowała rodzinie, przyjaciołom i twórcom, w które – w niepodrabialny i autorski sposób -  wplata elementy świata przyrody. Osobnym fascynującym ją motywem, będącym inspiracją wielu prac, jest męskie ciało jako ich „tworzywo”. Co ciekawe, Lidia Sztwiertnia akcentuje też inną inspirację swoich artystycznych zamierzeń. Jest nią fascynacja muzyką od... progresywnego rocka, po ciężki metal – tutaj  jak sama pisze: „(…) odnajduje erupcję męskiej energii tworzącej inspirującą wartość dla mojej twórczości”. I dodaje: „W podsumowaniu tej wystawy jest przesłanie (filozoficzne?) o wartości jaką daje mi (myślę, że przesłanie uniwersalne) więź z innymi ludźmi, ze sztuką, z naturą. Przesłanie z życzeniem by czerpać z tego bogactwa jakim jest otaczający nas świat”.


Wernisaż odbędzie się w czwartek, 16 maja. Wystawa potrwa do 15 czerwca br.


Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry