adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
12 grudnia 2019
kategoria:
Aktualności
Szara strefa w GSW Elektrownia
Szara strefa w GSW Elektrownia

W GSW Elektrownia odbędzi się międzynarodowa wystawa zbiorowa grafiki. Do udziału w projekcie GSW zaprosiła uznanych grafików z Polski, Czech i Słowacji. Jest on efektem współpracy z tak prestiżowymi instytucjami artystycznymi jak: Akademie Umění w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Universitas Ostraviensis (Czechy) i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.


Szara zona a więc tzw. szara strefa, w jakiej twórcy sytuują rodzaj sztuki, za jaką uważana była dotąd grafika. „Zawsze znajdowała się w szarych strefach i ukształtowała się jako ostatnie klasyczne medium sztuki. W porównaniu z malarstwem, rzeźbą i architekturą nie miała wystarczającego emocjonalnego przełomu, głównie ze względu na swoją formę. Brakowało w niej koloru (jako zjawiska), kinematografii (bliższej architekturze i malarstwu), dużych ekranów i przestrzeni. To nigdy nie było główne medium, a raczej szara strefa” – wyjaśnia zamysł kurator wystawy Igor Benca, profesor Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Ostrawskim. Duch czasu sprawił jednak, że rozwój kulturowo-technologiczny potoczył się w zaskakującym – i fascynującym zarazem – kierunku. I oto właśnie ta „szara strefa” zaczęła być źródłem i tworzywem nowych wizualizacji i rozwoju technologii – grafika przestrzenna 3D, niematerialne matryce, projekty z obszaru VR, AR czy tzw. obiekty hybrydowe poszerzające naszą percepcję w sposób niewyobrażalny jeszcze dekadę temu to już – w dużej mierze - elementy naszej codzienności.
Do projektu GSW Elektrownia zaprosiła kilkudziesięciu utalentowanych i uznanych artystów z Polski, Czech i Słowacji. Na uwagę zasługuje fakt, że prace ich autorstwa, a także specjalna aranżacja, są dedykowane niepowtarzalnej postindustralnej przestrzeni Galerii Elektrownia, która fascynuje i inspiruje. Efekty tej estetycznej przygody i spotkania artystów z miejscem będzie można oglądać już od czwartku 12 grudnia br.


Artyści:
CZECHY: Zbyněk Janáček, Marek Sibinsky, Iva Krupicová, Olga Moravcová, Jan Drozd
SŁOWACJA: Igor Benca, Patrik Ševčik, Robert Makar, Robert Brun, Robert Jančovič, Kateřna Václaková, Andrea Pézman
POLSKA: Andrzej Łabuz, Mariusz Pałka, Andrzej Wasilewski, Bogdan Topor, Krzysztof Kula, Tomasz Tobolewski, Tomasz Wendland, Andreas Guskos, Arek Marcinkowski, Nastazja Ciupa, Rafał Pytel, LAB 303
Kurator: Igor Benca
Na wernisaż, z udziałem plejady znakomitych twórców, Galeria zaprasza tego samego dnia o godz. 18.00.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry