Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Poznaj-Marie-Nogajowa-kobiete-niezwykla/idn:2105
Drukuj grafikę : tak / nie

Poznaj Marię Nogajową - kobietę niezwykłą

27 listopada 2019
kategoria:
Aktualności
Maria Nogajowa 

Do końca grudnia w galerii „Exlibris” Miejskiej Biblioteki Publicznej można oglądać pierwszą, przygotowaną z tak wielkim rozmachem, retrospektywną wystawę poświęconą Marii Nogajowej – patronce czeladzkiej książnicy.

Jest to wspólny projekt Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi i Miejskiej Biblioteki Publicznej, zrealizowany dzięki pozyskanemu grantowi z Urzędu Miasta Czeladź. Czas trwania wystawy został przedłużony ze względu na bardzo duże zainteresowanie niezwykłą postacią bibliotekarki, artystki i społecznika.

Któż ze starszego pokolenia czeladzian nie znal osobiście Marii Nogajowej? Zawsze, już od czasów przedwojennych, można było ją zastać między regałami z książkami lub wśród dzieci, którym poświęcała szczególną uwagę, ucząc ich miłości do literatury i języka polskiego. Ale znany był też jej głos, gdyż od 1952 roku prowadziła audycje w czeladzkim radiowęźle. Wielu mogła kojarzyć się z wykładami, podczas których uczestnikom uniwersytetu powszechnego opowiadała o sytuacji społecznej w kraju, o konieczności posiadania umiejętności pisania i czytania, także o identyfikacji ze swoją małą ojczyzną, tożsamości, o literaturze, sztuce, o dobrodziejstwie i potrzebie bycia wśród książek. W tym widziała szansę na dobre życie dla siebie i innych, realizację osobistych zainteresowań i poczucie bycia potrzebnym lokalnej społeczności.

Była artystką – już we wczesnych latach młodzieńczych związała się z zagłębiowskim środowiskiem profesjonalnych artystów malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów. Sama starała się uczestniczyć w kursach dokształcających, doskonaląc swój warsztat malarski. Z jednakową chęcią sięgała po piórko, jak też po pędzel czy pastele. Interesowała się również fotografią zwłaszcza portretową, czego dowodem jest spora liczba zachowanych zdjęć z jej podobizną, wykonanych przez najlepszych fotografów tamtego czasu. Trzeba było wiele cierpliwości i wyczucia koloru, by jedną z form zarobkowania na życie uczynić korektę zdjęć w zakładzie fotograficznym czy to sosnowieckim Studio Lazara czy we własnej pracowni.
Ze zdjęć, a także z relacji osób bliskich i znajomych można wysnuć wniosek, że była prawdziwą damą zagłębiowskiej bohemy i życia artystyczno-społecznego Czeladzi.