do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
06 grudnia 2018
kategoria:
Aktualności
Dokarmianie zwierząt zimą
Dokarmianie zwierząt zimą

Zwracamy się z apelem do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich mieszkańców Czeladzi o pomoc wolno żyjącym kotom i ptakom.

Zima to szczególnie trudny okres dla wszystkich zwierząt, a poprawa warunków ich przetrwania zależy głównie od nas. Powinniśmy zwrócić uwagę na otaczające nas zwierzęta, szczególnie wolno żyjące koty i ptaki.

Wolno żyjące koty nie są kotami bezdomnymi, a ich obecność w naturalny sposób zapobiega zagnieżdżaniu się i rozmnażaniu gryzoni. Zgodnie z art. 21 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt:
„Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu...”

Należy więc pamiętać, że obecność zwierząt wolno żyjących, w tym kotów, jest prawnie chroniona przepisami w/w ustawy. Nie należy ich wyłapywać, wywozić do schronisk, krzywdzić, przepędzać, ani nawet straszyć. Miejsce dokarmiania powinno być w miarę możliwości zaciszne, musi być utrzymywane w czystości, a pozostałości jedzenia uprzątnięte.

Ptaki dokarmiajmy ziarnami zbóż i roślin oleistych, kaszami, mrożonymi owocami i słoniną. Należy dokarmiać ptaki w miejscach, które nie stwarzają uciążliwości dla mieszkańców, regularnie sprzątać karmniki, aby jedzenie nie pleśniało. Ważne jest również zapewnienie dostępu do niezamarzniętej wody, gdyż bez niej ptaki mogą nie przeżyć zimy.

 

 Dokarmianie ptaków zimą


DOKARMIAJMY ZWIERZĘTA MĄDRZE, ABY POMAGAĆ, A NIE SZKODZIĆ!!!

Źródło: Wydział Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H