adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
19 lutego 2020
kategoria:
Aktualności
"Dzieci Potulic" po 75 latach od powrotu do domu
"Dzieci Potulic" po 75 latach od powrotu do domu

Mimo upływu czasu nie obyło się bez wspomnień i wzruszeń. Każde z "Dzieci Potulic" przyniosło dziś z sobą własną historię życia. Przed 75 laty narodziły się na nowo, powróciły do domu...

19 lutego to ważna data w kalendarzu wydarzeń w naszym mieście. Właśnie tego dnia obchodzimy rocznicę powrotu czeladzkich dzieci z niemieckiego obozu koncetracyjnego w Potulicach. Więcej o losach dzieci można przeczytać w artykule Pamięci "Dzieci Potulic".

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele: władz miasta - burmistrz Zbigniew Szaleniec wraz z zastępcami Elżbietą Dmitruk i Beatą Zawiłą, a także powiatu - wicestarosta Dariusz Waluszczyk, przewodniczący rady powiatu Jan Powałka, radni Rady Miejskiej w Czeladzi, reprezentaci Harcerskiego Kręgu Seniorów, Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi, dyrektorzy placówek oświatowych. Licznie zgromadziła się również młodzież z czeladzkich szkół. Jednak najważniejszymi gośćmi byli ocaleni - "Dzieci Potulic", a wśród nich prezes czeladzkiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Barbara Kruczkowska. Nie zabrakło również innych ważnych postaci - prezesa zarządu Śląskiego Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Wieźniów Politycznych Stanisława Piaseckiego, sekretarza Związku gen. Leonarda Kołoczka oraz ppłk Eugeniusza Jarguza, a także pracownika naukowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Bohdana Piętki. Narratorem uroczystości była dyrektor Muzeum Saturn Iwona Szaleniec.
Szczególny wymiar obchodom nadała obecność pocztów sztandarowych: Miasta Czeladź, Harcerskiego Kręgu Seniorów, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3, 5, 7, a także klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, której uczniowie sprawowali wartę honorową pod symbolicznym kamieniem, poświęconym pamięci "Dzieci Potulic".
Oficjalne uroczystości stały sie także okazją do uhonorowania Kombatancką Odznaką Jubileuszową „Polska Niepodległa 1918-2018”, przyznaną na wniosek Zarządu Głównego ZKRPiBWP, dyrektor Muzeum Saturn Iwony Szaleniec, Wiesławy Konopelskej – redaktor naczelnej „Echa Czeladzi” i Teresy Strojniak – artysty grafika z Wydziału Promocji Miasta, Kultury i Współpracy z Zagranicą UM.

Podczas dorocznego spotkania bohaterów tamtych wydarzeń z władzami miasta odbyła się premierowa projekcja filmu Utracone dzieciństwo. Tragedia "Dzieci Potulic", który powstał specjalnie na okoliczność wyjątkowej rocznicy.
Film został zrealizowany przez Jakuba Kubasika, przy współpracy Muzeum Saturn i wyprodukowany przez Miasto Czeladź. O swoim dzieciństwie w obozie opowiedziały więźniarki Potulic: Barbara Kruczkowska i Anna Szafraniec.

Kolejną odsłoną obchodów była wystawa archiwaliów związanych z obozowymi losami „Dzieci Potulic” i ich szczęśliwym powrotem do Czeladzi, zaprezentowana w niezwykle sugestywnej aranżacji autorstwa Jana Powałki.
A potem, tradycyjnie już, w gronie uczestników uroczystości, zaproszonych gości i władz miasta był czas na rozmowy i wspomnienia, które odżywają co roku, w tym szczególnym dniu.

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry