Portal Miasta Miasta Czeladź
http://www.czeladz.pl/aktualnosci/lista_aktualnosci/Muzeum-Saturn-zaprasza-na-wystawe-Juz-zachodzi-czerwone-sloneczko/idn:2370
Drukuj grafikę : tak / nie

Muzeum Saturn zaprasza na wystawę "Już zachodzi czerwone słoneczko..."

24 2020
kategoria:
Aktualności
Wystawa "Już zachodzi czerwone słoneczko..."
Wystawa "Już zachodzi czerwone słoneczko..."

Trzy dekady temu rozpoczęła się w naszym kraju rewolucja. Pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne przeprowadzone 4 i 18 czerwca 1989 roku zapoczątkowały zmiany o charakterze ustrojowym, które ostatecznie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku komunistycznego systemu władzy w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Było to pierwsze ideologiczne starcie od dziesięcioleci, gdzie starania o głosy wyborców przyniosły złamanie monopolu na władzę.

Przywołujące atmosferę owego „roku cudów” plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie zgromadzone na ekspozycji „Już zachodzi czerwone słoneczko. Wybory’89 w województwie katowickim” w salach czeladzkiego muzeum stały się świadectwem przełomowego czerwca, obrazując największy krok w kierunku wolności i demokracji.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i Muzeum w Gliwicach. Zaprezentowano na niej materiały ze zbiorów: Archiwum Dziennika Zachodniego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Stowarzyszenia Pokolenie w Katowicach, Artura Kasprzykowskiego, Miejskiego Ośrodka Kultury Galerii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Rybniku, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Ekspozycja wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach będzie dostępna w Muzeum Saturn od 24 czerwca do 31 sierpnia.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Sauturn w Czeladzi