adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
17 lutego 2020
kategoria:
Aktualności
"Kinderlager Pogrzebin" -  projekcja filmu

„Kinderlager Pogrzebin” to dokument o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku Akcji "Oderberg", odebranych rodzicom i wywiezionym do obozów koncentracyjnych. Spośród aresztowanych z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca w sierpniu 1943 roku dzieci w różnym wieku skierowanych do Polenlagrów, część zmarła, nieliczne zwolniono, inne zostały poddane zniemczeniu.


W pałacu w Pogrzebieniu koło Raciborza zaadaptowanym na obóz dla nieletnich przetrzymywano 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt. Obraz przedstawia historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. W dokumencie wypowiadają się byli więźniowie oraz świadkowie zbrodni. Głównymi bohaterkami filmu są Józefa Posch-Kotyrba, czeladzianka Anna Szafraniec i Halina Skalbmierska, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie w podraciborskim Pogrzebieniu.


Film „Kinderlager Pogrzebin” zrealizowała TVP 3 Katowice, przy koprodukcji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A. Scenariusz napisali: Krzysztof Korwin-Piotrowski (reżyser) oraz Piotr Kuliś (autor zdjęć). Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew.


Na projekcje filmu – świadectwa przerwanego dzieciństwa – zapraszamy 21 lutego o godz. 17.00.

Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Saturn w Czeladzi

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry