adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności Lista aktualności
12 listopada 2019
kategoria:
Aktualności
101 lat temu Polska odzyskała niepodległość
101 lat niepodległości

Święto Niepodległości Polski przypadające w dniu 11 listopada, czeladzianie obchodzą bardzo uroczyście. Nie inaczej było i w tym roku.

Dzień rozpoczęła msza w kościele św. Stanisława B.M. celebrowana przez proboszcza parafii ks. kan. Jarosława Wolskiego, w której uczestniczyły władze samorządowe miasta. Szczególną oprawę liturgii zawsze nadaje obecność licznych pocztów sztandarowych, harcerzy, młodzieży wojskowej i górniczej orkiestry dętej.
Podkreślając patriotyczny wymiar mszy ks. kan. Jarosław Wolski w swojej homilii nawiązał do postaci Piotra Pawła Dehnela – przedwojennego działacza niepodległościowego, przyjaciela marszałka Józefa Piłsudskiego i sztygara z kopalni „Saturn”, którego pamięci, w przeddzień święta, odsłonięto obelisk w miejscu jego dawnego pochówku na cmentarzu parafialnym.

Po zakończonej mszy uformował się pochód, którego uczestnicy na czele z orkiestrą dętą pod batutą Józefa Marczyńskiego i grupą mażoretek, tradycyjnie przeszli pod obelisk pamięci czeladzian poległych w walce o niepodległość i wolność ojczyzny. Zanim rozpoczęła się część oficjalna, przed bardzo licznym gronem uczestników wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Dobrego Serca, a także harcerze z Drużyny Nieprzetartego Szlaku.

Do Piotra Pawła Dehnela – wybitnej postaci życia politycznego Czeladzi tamtego czasu, nawiązał także w swoim wystąpieniu burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec, podczas oficjalnych obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości, na placu Konstytucji 3 Maja. Przywołując zdarzenia związane z historią walki o niepodległość kraju, wspomniał także o usilnej pracy konspiracyjnej grupy zaangażowanych działaczy, a także do zdarzeń z kolejnych lat, czyli okresu trzech powstań śląskich, w których licznie uczestniczyli czeladzianie.

Z okazji Święta Niepodległości poczty sztandarowe wystawili:

  • Miasto Czeladź,
  • Rada Miejska w Czeladzi,
  • Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,
  • Związek Emerytów Kopalni „Saturn”,
  • Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Miejska Komisja Emerytów i Rencistów,
  • Związek Emerytów i Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Czeladzi,
  • Krąg Seniorów ZHP,
  • Ochotnicza Straż Pożarna,
  • Zagłębiowskie Koło Pszczelarzy z siedzibą w Czeladzi,
  • Polski Związek Działkowców – Delegatura Rejonowa w Sosnowcu,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi,
  • Szkoła Podstawowa nr 1,
  • Szkoła Podstawowa nr 2
  • Szkoła Podstawowa nr 3
  • Szkoła Podstawowa nr 7
  • Zakon Rycerzy Kolumba.

Symbolem odzyskanej 101 lat temu wolności, stały się białe gołębie, wypuszczone w trakcie uroczystości przez jednego z członków czeladzkiego Koła Polskiego Związku Hodowców Gołębi.
Uroczystość zwieńczyło złożenie kwiatów pod obeliskiem przez delegacje władz miasta z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem oraz zastępcami: Elżbietą Dmitruk i Beatą Zawiłą, Rady Miejskiej w Czeladzi z przewodniczącą Jolantą Moćko i wiceprzewodniczącym Marcinem Gadeckim, Klubu Radnych Wspólnie dla Czeladzi, Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, Związek Kombatantów RP i BWP z przewodniczącą Barbarą Kruczkowską, Komisariat Policji w Czeladzi reprezentowany przez zastępcę komendanta podkomisarz Beatę Grzesik, Ochotniczą Straż Pożarną, przedstawicieli instytucji kultury, placówki oświatowe, organizacji politycznych, związkowych i społecznych.

Hołd pamięci delegacja władz miasta z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem, przewodniczącą RM Jolantą Moćko, wiceprzewodniczącym RM Marcinem Gadeckim i radnym Andrzejem Mentlem złożyła również Tadeuszowi Kościuszce, którego pomnik znajduje się w pobliskim parku.

Podkreślić trzeba, że od kilku lat uroczystości miejskie o charakterze patriotycznym uświetnia obecność kadetów z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, którzy uczestniczą zarówno w mszy, reprezentują szkołę z pocztem sztandarowym, tworzą poczet flagowy, przejęli również sztandar czeladzkich kombatantów oraz asystują im podczas składania kwiatów, tworząc tym samym pewien pokoleniowy przekaz o ciągłości polskiej tradycji wojskowej, zaciągają wartę przy obelisku na placu Konstytucji 3 Maja. Te wojskowe akcenty zapewne wyróżniają Czeladź na mapie regionalnych uroczystości z okazji świat narodowych.

Szczególne podziękowania za zaangażowanie, które uczyniło obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości wyjątkowym i uroczystym kierujemy do dyrekcji i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, dyrekcji, nauczycieli oraz dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 im. Dobrego Serca, a także harcerzy z Drużyny Nieprzetartego Szlaku i ich opiekuna Justyny Puławskiej oraz czeladzkich mażoretek.

 

  • 1
  • 2
  • 3

 

  • 1
  • 2

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry