Portal Miasta Czeladź
https://www.czeladz.pl/aktualnosci/index/Zapytaj-Mokoszy-W-Galerii-Sztuki-Wspolczesnej-Elektrownia/idn:1270
Drukuj grafikę : tak / nie

"Zapytaj Mokoszy" - W Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

04 czerwca 2018
kategoria:
Aktualności
"Zapytaj Mokoszy" - plakat promujący 

9 czerwca, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na projekt artystyczny „Zapytaj Mokoszy“.

Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata.

Podstawą stworzenia narracji wystawy "Zapytaj Mokoszy" jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej, w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodyczkową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Projekt ekspozycji zaprasza odbiorców do poznania życiorysów także innych ważnych postaci regionu Zagłębia Dąbrowskiego: Doroty Kątskiej, Marii Zofii Garbińskiej, Fanny Lamprecht, Izabelli Stachowicz – Czajki, Natalii Stypułkowskiej, Ewy Faryaszewskiej, Jadwigi Migowej, Anieli Urbanowicz z domu Reicher, Alicji Dorabialskiej, Stefanii Mieszkowskiej, Marii Szulcówny, Feliksy Kahl z Kindlerów, Pauliny Goncwol i wielu innych. Na wystawę składają się dzieła malarskie, fotograficzne, graficzne i instalacje, wykonane przez kobiety.

W programie wernisażu przewidziane jest oprowadzanie kuratorskie.

Wystawie towarzyć będą warsztaty (na wszystkie obowiązuje rezerwacja: mailowa lub telefoniczna 32 263 88 00):

• muzyczne „To ludzie tworzą ziemię“
• plastyczne "Uwijcie mi rózgę"
• hafciarskie "Wyhaftuj się"

Podczas warsztatów, uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi opowieściami i stworzyć własne herstoryczne światy. Na mniej odważnych odbiorców będzie czekać okazja do samodzielnego stworzenia tradycyjnie kojarzonych z kobiecym rzemiosłem makatek oraz zagłębiowskich rózg weselnych.

Otwarcie wystawy towarzyszyć będzie festiwalowi Industriada 2018.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"