do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
04 czerwca 2018
kategoria:
Aktualności
"Zapytaj Mokoszy" - plakat promujący 

9 czerwca, Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na projekt artystyczny „Zapytaj Mokoszy“.

Mokosz jest pradawną słowiańską boginią kojarzoną z Matką Ziemią, troskliwą opiekunką zbiorów i najstarszą opowieścią świata.

Podstawą stworzenia narracji wystawy "Zapytaj Mokoszy" jest historia najsławniejszej mieszkanki Czeladzi – Katarzyny Włodyczkowej, w XVIII w. uznanej za czarownicę i niesłusznie skazanej na śmierć. Współcześnie promowany wizerunek wiedźmy na miotle, na pewno skrzywdziłby prawdziwą Włodyczkową, a to właśnie jej historii posłuchamy na wystawie. Projekt ekspozycji zaprasza odbiorców do poznania życiorysów także innych ważnych postaci regionu Zagłębia Dąbrowskiego: Doroty Kątskiej, Marii Zofii Garbińskiej, Fanny Lamprecht, Izabelli Stachowicz – Czajki, Natalii Stypułkowskiej, Ewy Faryaszewskiej, Jadwigi Migowej, Anieli Urbanowicz z domu Reicher, Alicji Dorabialskiej, Stefanii Mieszkowskiej, Marii Szulcówny, Feliksy Kahl z Kindlerów, Pauliny Goncwol i wielu innych. Na wystawę składają się dzieła malarskie, fotograficzne, graficzne i instalacje, wykonane przez kobiety.

W programie wernisażu przewidziane jest oprowadzanie kuratorskie.

Wystawie towarzyć będą warsztaty (na wszystkie obowiązuje rezerwacja: mailowa lub telefoniczna 32 263 88 00):

• muzyczne „To ludzie tworzą ziemię“
• plastyczne "Uwijcie mi rózgę"
• hafciarskie "Wyhaftuj się"

Podczas warsztatów, uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi opowieściami i stworzyć własne herstoryczne światy. Na mniej odważnych odbiorców będzie czekać okazja do samodzielnego stworzenia tradycyjnie kojarzonych z kobiecym rzemiosłem makatek oraz zagłębiowskich rózg weselnych.

Otwarcie wystawy towarzyszyć będzie festiwalowi Industriada 2018.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

 

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H