adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
14 lutego 2018
kategoria:
Aktualności
Straty osobowe Czeladzi podczas II wojny światowej
Straty osobowe Czeladzi podczas II wojny światowej

Celem naukowego programu „Straty osobowe Czeladzi podczas II wojny światowej” jest zebranie rozproszonych informacji dotyczących mieszkańców naszego miasta poddanych dotkliwym represjom ze strony okupantów niemieckiego oraz sowieckiego w latach 1939-1945, ale przede wszystkim w miarę pełna identyfikacja czeladzian pozbawionych życia podczas wojny.

To z całą pewnością najtrudniejsze, jak dotąd muzealne wyzwanie badawcze, jednak jego ostatecznego zakończenia nie sposób zaplanować. Pomimo odkrywanej nieznanej do tej pory dokumentacji źródłowej, pojawiające się znaczne sprzeczności i rozbieżności nie tylko w szacunkach liczby ofiar, lecz zwłaszcza w podstawowych danych osobowych sprawiają, że najprawdopodobniej nie uda się nigdy ustalić precyzyjnego wykazu strat osobowych Czeladzi poniesionych w rezultacie jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości.

Niezmiennie liczymy więc na każdy sygnał, każdą wiadomość od żyjących członków rodzin pomordowanych, poległych, zaginionych, deportowanych, aresztowanych, więzionych czy wywiezionych na roboty przymusowe, którzy są jeszcze w stanie bądź uzupełnić luki w materiale źródłowym bądź zweryfikować zebrane dane. Tylko dzięki naszym wspólnym działaniom czeladzianie – ofiary II wojny będą mogli żyć w pamięci miasta i tworzyć jego historię „z ludzką twarzą”

Sprawdź losy swoich przodków na stronie internetowej Muzeum Saturn

Źródło: Muzeum Saturn

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry