do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
08 czerwca 2018
kategoria:
Aktualności
Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów 

W ramach kolejnej, XI już edycji Art Naif Festiwalu, w Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia' prezentowana będzie wystawa malarstwa z kolekcji "Barwy Śląska" Stanisława G. Trefonia oraz grupy "18 Obsydian".

Wystawa „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów” prezentowana w GSW „Elektrownia” w Czeladzi jest wystawą towarzysząca tegorocznej edycji Art Naif Festiwalu. Nawiązuje swą tematyką do hasła przewodniego Industriady 2018 „Industria jest kobietą”. Prezentuje prace ze zbiorów Stanisława Trefonia oraz zabrzańskiej grupy „18 Obsydian”.

Tak w malarstwie twórców intuicyjnych ze zbiorów Stanisława Trefonia, jak i w pracach zabrzańskiej grupy „18 Obsydian” przewija się kobieta w różnych rolach, tradycyjnie jej przypisanych: westalka domowego ogniska, żona, matka, kucharka ale także osoba wykonująca ciężką pracę (np. w górnictwie, przemyśle włókienniczym). W pracach jest też inna twarz kobiety - osoby kultywującej tradycje, dbającej o rytuały dnia codziennego i o przekazanie następnym pokoleniom wiedzy o zwyczajach i obrzędach, od pokoleń towarzyszących ludziom i będących świadectwem ich tożsamości.

Pokazano wiele twarzy kobiet: codzienne, liryczne, niejednokrotnie z nutą nostalgii za czasem minionym - ale wszystkie trzeba zobaczyć.

Zapraszamy też na wystawę prac grupy „Obsydian” z Zabrza, jedną z najstarszych grup amatorskich na Śląsku i od 60 lat związaną z miastem Zabrze. Członkowie tej grupy na co dzień prowadzą różne działania twórcze. Zainspirowani hasłem przewodnim „Industria jest kobietą” namalowali prace specjalnie na tą okazję. Zastosowano różne techniki i różne środki wyrazu. Powstał zbiór prac pt. „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów”. Kobieta przedstawiona została w różnych czynnościach dnia codziennego. Czynności codzienne ale piękno emanujące z płócien jest niecodzienne. Tradycja przeplata się z mistycyzmem, szarość dnia codziennego z poezją a wszystko z naciskiem na kolor i detal.

Na wernisaż wystawy zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia",  14 czerwca 2018 r., o godz. 18:00.

Wystawa czynna w dniach 9 czerwca - 31 lipca 2018.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H