adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
UWAGA ZMIANY W OBWODACH 7 i 8: ulice wcześniej ujęte w obwodzie 7 tj. „Bratków”, „Jaśminowa”, „Mieczyków”, „Słowiańska”, „Storczyków”, „Tulipanów”, „Wrzosowa” zostały przeniesione do obwodu 8 do Szkoły Podstawowej nr 1 w Czeladzi ul. Reymonta 80, wyborcy z tych ulic w najbliższych wyborach głosują w SP Nr 1AKTUALNE INFORMACJE I OSTRZEŻENIA O JAKOŚCI POWIETRZAUWAGA: PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA STAŁE OBWODY GŁOSOWANIA ORAZ ZAKTUALIZOWANY PODZIAŁ MIASTA CZELADŹ NA OKRĘGI WYBORCZE W MIEŚCIE CZELADŹAKTUALNE INFORMACJE NA TEMAT CYBERBEZPIECZEŃSTWAГромадянин України, тут ви знайдете найважливішу інформацію (НАТИСНІТЬ ТУТ)Czeladź pomaga Ukrainie!Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
01 lipca 2017
kategoria:
Aktualności
O nazwach ulic i osiedli zdecydują mieszkańcy
O nazwach ulic i osiedli zdecydują mieszkańcy

Burmistrz Zbigniew Szaleniec podjął decyzję o umożliwieniu jak najpełniejszego wypowiedzenia się wszystkim czeladzianom na ten temat ustawowego obowiązku zmiany nazw ulic i osiedli w naszym mieście. Od 27 do 29 czerwca odbywały się spotkania z mieszkańcami ulic i osiedli, których nazwy muszą zostać zmienione w trybie obowiązku ustawowego.

Przypomnijmy, że konieczność zmiany nazw ulic i osiedli reguluje ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Głosowanie rozpoczyna się w poniedziałek 3 lipca i potrwa do piątku 7 lipca. Poniżej przedstawiamy propozycje zmian:

Dla ulic:

35-lecia PRL

  • Niepodległości - upamiętnienie odzyskania przez Polskę po 123 latach niepodległości w 1918 roku. Odzyskanie niepodległości potwierdziło niezależność Polski od formalnego wpływu innych jednostek politycznych.
  • Wierzbowa – nazwa pochodząca od nazwy drzewa powszechnie występującego na terenach zielonych naszego miasta
  • Świtowska - nazwa pochodzi od nazwy Spółdzielni Rolniczej „Świt" działającej na terenie Czeladzi. 

Mariana Buczka

  • Sosnowa – nazwa nawiązująca do wzniesienia znajdującego się nieopodal, po lewej stronie Brynicy, w dawnych dokumentach zwanego "Górą Borzysza " czyli górą porośniętą lasem sosnowym.
  • Zaleśna - nazwa nawiązująca do wzniesienia znajdującego się nieopodal, po lewej stronie Brynicy, w dawnych dokumentach zwanego "Górą Borzysza " czyli górą porośniętą lasem sosnowym
  • Henryka Grabowskiego - (ur.19.10.1929r. w Czeladzi – zm. 4.03.2012r.) lekkoatleta, dwukrotny olimpijczyk i brązowy medalista mistrzostw Europy w Sztokholmie (1958) w skoku w dal. Dwadzieścia trzy razy bronił barw narodowych w meczach międzypaństwowych, 3-krotny mistrz kraju i 8-krotny rekordzista Polski w skoku w dal.

Dla osiedli:

Jana Musiała

  • Saturn – nazwa historyczna
  • Zarzecze – nazwa historyczna

 

Marcelego Nowotki

  • Nowe Miasto
  • Centrum

Piotra Dziekana

  • Dziekana - w znaczeniu: kierownika wydziału uczelni, jednoosobowego organu podstawowej jednostki organizacyjnej szkoły wyższe
  • Czesława Miłosza - polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata laureat Nagrody Nobla.
  • Osiedle Na Piaskach – nawiązuje do historycznej nazwy dzielnicy.

 

GŁOSOWANIE
(Zagłosuj tutaj)

 Zagłosować przez internet można od poniedziałku, 3 lipca od godz 00:00, do piątku 7 lipca, do godz. 23:59. Przed oddaniem głosu należy zapoznać z regulaminem głosowania.

Spotkania odbyły się według następującego harmonogramu:

  • 27 czerwca 2017 roku, o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 7 im. 1000-lecia Państwa Polskiego przy ul. Spacerowej 2 w Czeladzi, w sprawie zmiany nazwy osiedla Piotra Dziekana,
  • 28 czerwca 2017 roku, o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisławy Łakomik, przy ul. Reymonta 80 w Czeladzi, w sprawie zmiany nazw osiedla Jana Musiała i ulicy Mariana Buczka,
  • 29 czerwca 2017 roku, o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Korczaka przy ul. Staszica 47 w Czeladzi, w sprawie zmiany nazw ulicy 35-lecia PRL i osiedla Marcelego Nowotki.

Jednocześnie informujemy, że 2 czerwca 2017 roku odbyło się spotkanie zespołu do spraw nazewnictwa ulic, osiedli i placów w mieście powołanego zarządzeniem Burmistrza Miasta Czeladź numer 143/2017 z dnia 26 maja 2017 roku. W składzie zespołu znaleźli się przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miejskiej w Czeladzi. Zespół przygotował wstępne propozycje nowych nazw ulic i osiedli. Oto one:
- dla osiedla Piotra Dziekana: Trzy Brzegi, Czesława Słani, Dziekana,
- dla osiedla Jana Musiała: Saturn, Zarzecze,
- dla ul. Mariana Buczka: Sosnowa, Henryka Grabowskiego, Zaleśna,
- dla ul. 35-lecia PRL: Kazimierza Sosnkowskiego, Świtowska, Niepodległości,
- osiedla Marcelego Nowotki: Nowe Miasto.

W czasie wspomnianych powyżej spotkań każdy z mieszkańców będzie mógł zgłosić własną propozycję nowej nazwy ulicy, czy też osiedla. Spośród wszystkich propozycji wybrane zostaną maksymalnie trzy, które znajdą się w specjalnie przygotowanych ankietach. Następnie zebrane zostaną opinie mieszkańców.

Forma zapoznania się z opiniami mieszkańców:
1. Zapoznanie się z opiniami mieszkańców odbędzie się w formie:
- elektronicznej, na stronie internetowej miasta www.czeladz.pl,
- tradycyjnej, poprzez wypełnienie ankiety papierowej.
2. Ankiety w wersji papierowej można będzie pobrać, a następnie wypełnić, podpisać i wrzucić do urn w jednym z niżej wymienionych miejsc.
3. W ankietach wyrazić swoją opinię mogą wszyscy mieszkańcy miasta Czeladź, niezależnie od wieku.

Termin zbierania opinii mieszkańców: od 3 do 7 lipca 2017 roku.

Miejsce i czas zbierania opinii:
1. Urząd Miasta Czeladź – Hala MOSiR, ul. Sportowa 2 w Czeladzi, w poniedziałek - w godzinach 7.30-17.00, od wtorku do czwartku - w godzinach 7.30-15.30, w piątek - w godzinach 7.30-14.00.
2. Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10 w Czeladzi, od poniedziałku do środy – w godzinach 7.30-15.30, w czwartek i w piątek – w godzinach 7.30-17.00.
3. Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Spacerowa 2 w Czeladzi, od poniedziałku do piątku – w godzinach 8.00-15.00.
4. Internetowo: od poniedziałku, 3 lipca br. od godziny 0:00:00 do piątku, 7 lipca br. do godziny 23:59:59.

Na podstawie opinii zebranych wśród mieszkańców Rada Miejska w Czeladzi podejmie stosowne uchwały dotyczące zmiany nazw ulic i osiedli nie później niż do dnia 1 września 2017 roku.

Dla zainteresowanych załączamy do pobrania kopię pisma Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 22 maja 2017 roku.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm RP ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 roku nazwy, m.in. ulic, placów, osiedli nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Ustawa zobowiązuje samorządy do zmiany obowiązujących nazw, noszących znamiona komunizmu, w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych  regulacji tj. do 1 września 2017 roku. W przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa wyżej  wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym  nadaje nową  nazwę.
Zgodnie z wytycznymi Instytutu Pamięci Narodowej konieczna jest zmiana nazw ulic: Mariana Buczka, 35-lecia PRL oraz osiedli: Marcelego Nowotki, Piotra Dziekana, Jana Musiała.

Pisma oraz postępowania sądowe, administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie  cytowanej na wstępie ustawy są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana  na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Pismo IPN.pdf 17-06-19 15:07 1.13MB pobierz plik: Pismo IPN.pdf

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H

do góry