do góry
adres
ul. Katowicka 45, 41-250 Czeladź
telefon
tel. 32 76 37 900
e-mail
Sprawdź jakość powietrza w mieście. Pomiary na żywo z 5 czujników.Punkt przyjęć dzielnicowych - ul. Zwycięstwa 6 (Czeladź Piaski)Wejście do Urzędu Miasta, przeznaczone dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, znajduje się od strony parku Kamionka.Straż Miejska dostępna jest całodobowo pod numerem telefonu 32 76 37 964.
Strona główna Aktualności
08 lutego 2018
kategoria:
Aktualności
Grafiki Katarzyny Kary w GSW "Elektrownia"
Grafiki Katarzyny Kary w GSW "Elektrownia"

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia serdecznie zaprasza 15 lutego, o godz. 18.00, na wernisaż wystawy grafiki Katarzyny Kary pt. „Subiektywność”. 

Wystawa, na którą Państwa zapraszamy to przegląd grafik artystki. Większość z prezentowanych prac należy do jej dyplomowego cyklu "Subiektywność", stąd tytuł całej wystawy, ale w galerii pokazujemy także łaczące się z nim prace z cyklu "Miasto" i "Woda" oraz prace wcześniejsze. Króluje litografia barwna.

Katarzyna Kara, urodzona na Śląsku, Katowiczanka.
Skończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydział Artystyczny, kierunek Grafika Warsztatowa.
Obroniła pracę magisterska w 2011 na którą składały się: główna praca dyplomowa pt.
"Subiektywność"w postaci cyklu litografi barwnych,wykonana w pracowni druku płaskiego prowadzonej przez prof. Józefa Budkę, recenzowana przez dr Dorotę Nowak; praca pisemna poświęcona komiksowi pt."Graficzna struktura porządkowa w komiksie: jej zastosowanie oraz psychofizjologiczne źródła" pod nadzorem dr Doroty Głazek; oraz aneks w pracowni książki dr hab. Bogny Otto-Wegrzyn w postaci komiksu "Alice".
Interesuje ją sztuka prymitywna, abstrakcja, murale, komiks i ilustacja, lubi rysować i malować z
obserwacji. W grafice intryguję ją przypadek, niedopowiedzenie, zabrudzenie i kolor. Jej ulubione techniki graficzne to litografia i sitodruk. Uważa, że proces druku w grafice bywa równie ważny co tworzenie matrycy. W litografii próbowała wielu technik: rysunku kredką, malunku tuszem, ossosepii, mokulito (japońska technika druku płaskiego z matryc drewnianych).

SUBIEKTYWNOŚĆ

To, co nas otacza i wydaje się należeć do obiektywnej rzeczywistości, zmienione zostaje poprzez filtr postrzegania i staje się subiektywne.
Kiedy jadę pociągiem i oglądam widoki za oknem, lub idę gdzieś miastem - tą samą trasą co dziesiątki razy - moje myśli odpływają ku swoim sprawom. Doznanie wzrokowe traci na znaczeniu sprowadzone do automatycznego rejestrowania, jest tłem dla obracanych w myślach tematów, projekcji - i przede wszystkim - wynikających z nich emocji. Echa świata psychicznego nakładają się na obraz prawdziwy. Jednocześnie tło może ingerować w subiektywną przestrzeń myśli. Powstaje subtelna, unikatowa sytuacja, choć posiada znamiona zwyczajności.
Przedstawione grafiki nie są dosłowną opowieścią o takich chwilach. Temat subiektywnego postrzegania był inspiracją dla moich dalszych poszukiwań plastycznych.
Wyjściowym materiałem dla moich grafik były różne widoki, stąd pojawiające się przedstawienia figuratywne – kawałek mostu, okno pociągu. Niektóre z nich są przetworzone tak mocno, że zamieniają się w formę na granicy znaku, subiektywnego symbolu lub abstrakcji.

 

Wystawę będzie można oglądać  do 18 marca codziennie od 9.00 do 17.00 z wyjątkiem poniedziałków.

 

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H